Moravský Krumlov bojuje proti vývozu epopeje do Číny. Hrozí jí tam zničení, píše Hermanovi

Moravský Krumlov vyzývá otevřeným dopisem ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), aby zabránil vývozu Slovanské epopeje do Číny. Hrozí tam její zničení kvůli špatným podmínkám, prohlásil na tiskové konferenci v Brně starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09). Ministerstvo zatím vývoz pláten do Číny neschválilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahájení výstavy Slovanské epopeje Alfonse Muchy

Zahájení výstavy Slovanské epopeje Alfonse Muchy | Foto: Filip Jandourek

V Krumlově bývalo dílo Alfonse Muchy vystavené. Epopej nyní z Prahy zamíří na tři měsíce na výstavu do Japonska, vernisáž v Tokiu je 7. března. Po ní měla být v Číně.

„Slovanská epopej se po výstavě v Japonsku bude vracet zpět. K žádosti vlastníka o povolení vývozu této kulturní památky do Číny lze sdělit v současné době to, že podmínky pro možný vývoz do Číny ještě nejsou zcela jisté a ověřené,“ uvedla mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Komu patří Slovanská epopej? Praha ji nikdy nevlastnila, uvedl Muchův příbuzný

Číst článek

„Budou-li tyto podmínky pro povolení vývozu dostačující, to samozřejmě ověřují naši odborníci z památkové sekce, kteří věc posuzují s nejvyšší mírou zodpovědnosti a s maximální profesionalitou,“ dodala Simona Cigánková.

V Číně je podle Třetiny špatná vlhkost a teplota

Proti podmínkám v Japonsku Třetina neprotestuje, ale nelíbí se mu, že musejí plátna cestovat. „Jsem obecně proti vývozu, ale nemůžu zpochybňovat výstavní prostory v Japonsku, které jsou velmi profesionální. V Číně to ale neplatí. Tam je špatná vlhkost a teplota. Od dob vzniku jsou v plátnech plísně, které nyní spí. Když se změní prostředí, které nebude kvalitní, hrozí, že houby začnou růst a plátna se zničí,“ zdůraznil Třetina.

Obrazy vlastní Praha, které je Mucha daroval. Jeho podmínkou bylo, aby Praha postavila na své náklady vhodnou budovu pro jejich vystavení. Ta zatím neexistuje. Od 50. let minulého století byly obrazy na zámku v Moravském Krumlově s tím, že cyklus zůstává majetkem Prahy. Před několika lety se plátna vrátila do Prahy, která deklaruje, že pro trvalé umístění vybuduje prostory.

Zahájení výstavy Slovanské epopeje Alfonse Muchy | Foto: Filip Jandourek

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme