Moravští hejtmani chtějí s vládou řešit protipovodňovou ochranu

Čtyři moravští hejtmani v pátek v Olomouci předložili ministrům výzvu s kroky k řešení současných záplav a protipovodňové ochrany. Žádají například legislativní změny, které povedou ke zjednodušení a zrychlení výstavby protipovodňových děl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moravští hejtmani jednali v Olomouci

Moravští hejtmani jednali v Olomouci | Zdroj: ČTK

Mezi požadavky hejtmanů figuruje i to, aby vláda zajistila stabilní financování protipovodňové ochrany v následujících čtyřech letech.

„Chceme, aby se vláda věnovala pravidelné údržbě vodních toků nikoliv proto, že byla teď povodeň, ale aby se stala prioritou vodohospodářské politiky České republiky. Chceme, aby systém byl co nejjednodušší,“ uvedl předseda Asociace krajů České republiky Michal Hašek (ČSSD).

Přehrát

00:00 / 00:00

O řešení současných záplav a protipovodňové ochrany hovořili v Ozvěnách dne předseda Asociace krajů České republiky Michal Hašek a ministr zemědělství Jakub Šebesta

Hejtmani také žádají rovnoprávné postavení obcí a krajů při čerpání peněz ze státního rozpočtu. Kraje nyní mohou čerpat státní dotace na živelní katastrofou poničený majetek ve výši 50 procent, zatímco obce mohou získat 100 procent.

Za další nezbytné řešení označil Hašek například využití evropských peněz na řešení povodňových škod, posílení financování složek integrovaného záchranného systému, zejména hasičů, nebo legislativní úpravy při pojišťování majetku a vytvoření jednoduchého systému dotační pomoci státu krajům a obcím.

Takzvanou Olomouckou výzvu podepsali hejtmani všech čtyř moravských krajů, které květnové povodně zasáhly. Dnešního jednání se za vládu účastnili ministři vnitra, zemědělství, průmyslu a obchodu a místního rozvoje.

Ministr zemědělství Jakub Šebesta slíbil, že na pondělní zasedání vlády důležité materiály, které se budou týkat navýšení prostředků na protipovodňová opatření.

„Navrhnu přesun jedné miliardy korun z programů na odbahnění rybníků do programů protipovodňových opatření. Tam je vyčleněna částka 10,5 miliardy korun do roku 2013. Taktéž budu navrhovat, aby protipovodňová opatření byla prioritou a byl program na roky 2013 až 2025 v částce 20 až 25 miliard korun,“ upřesnil Šebesta.

Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška zopakoval, že vládě předloží návrh, který počítá s tím, že jeho ministerstvo poskytne na rychlou pomoc 300 milionů korun z částky nevyčerpané na řešení loňských povodní. "Celkové škody budou určitě vyšší. Kromě 300 milionů korun určených na rychlou pomoc je tam ale ještě nevyčerpaných 1,1 miliardy korun," uvedl ministr.

Hašek přivítal, že se ministři úřednické vlády hodlají zabývat penězi na protipovodňová opatření, byť mandát kabinetu prakticky končí. Výši škod, které v krajích záplavy napáchaly, podle něj zatím hejtmanství zjišťují.

Blanka Mazalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme