Moravou se přehnaly velmi silné bouřky a krupobití. Nejhorší situace byla na Prostějovsku

Prostějovsko a Olomoucko v pondělí večer zasáhly silné bouřky s přívaly vody, kvůli kterým hasiči evidují 110 výjezdů. Bouřka se prohnala i Brnem. Meteorologové v pondělí vydali výstrahu před velmi silnými bouřkami na celé Moravě, které doprovází kroupy o velikosti přes dva centimetry.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřkové mraky nad Olomoucí | Zdroj: ČTK

„Přes okresy Vyškov, Prostějov a Olomouc postupuje k východu až severovýchodu pásmo velmi silných bouřek. V nejbližší době bude dále postupovat přes okresy Kroměříž, Přerov, Nový Jičín, Opava a Bruntál," řekla odpoledne Radiožurnálu meteoroložka Jana Hujslová.

Bouřky zasáhly Prostějovsko, Olomoucko a také Brno. Hasiči v moravské metropoli museli odčerpávat vodu z laguny, která vznikla v Jedovnické ulici, která byla dočasně neprůjezdná. V kempu v Mostkovicích na Přerovsku při bouřce spadl strom mezi stany a další hrozí pádem. „Nikdo nebyl naštěstí zraněn," uvedla mluvčí olomouckých hasičů Vladimíra Hacsiková.

Nejhorší situace byla na Prostějovsku, kde spadlo až 70 mm srážek, tedy 70 litrů na metr čtvereční. Následky bouřek a silného větru odstraňovalo asi dvacet jednotek hasičů.

„Hasiči na Prostějovsku stále odstraňují následky řádění bouřek," uvedla Hacsiková kolem 23.00. Nejčastěji čerpali vodu ze sklepů, kotelen a níže položených rodinných domů.

„Na požární stanici v Prostějově zasedá pracovní skupina krizového štábu, která celou situaci řeší," dodala. Situace by se podle ní mohla uklidnit před půlnocí.

Do Krasic a Smržic na Prostějovsku hasiči přivezli pytle s pískem, s jejichž pomocí se budou snažit ochránit domy před vodou. V Krasicích po bouřce přetékala voda z místního rybníka a ulicemi Smržic se valila voda, která přitekla zřejmě z okolních polí.

Ve Smržicích voda večer začala opadat, na jiných místech se podle Hacsikové stále drží na vysoké hladině. „V některých objektech, jako jsou sklepy, kotelny a níže položené místnosti, bylo deset až 20 centimetrů vody, jinde hladina dosáhla výšky až jednoho metru. Na mnoha místech si situaci vyřešili sami majitelé, kteří si vodu ze sklepů odčerpali, jinde kanalizací plynule odtekla pryč," řekla Hacsiková.

 

 

Vendula Vrbová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme