Morozova nominace na ministerstvo vnitra vyvolává otazníky

Strany, jejichž představitelé se nyní ujímají vlády, slibovaly před volbami novou politiku a čerstvý vítr. Těžko říct, jestli to má být právě tato nová politika, ale velmi zajímavé je obsazování náměstkovských postů na ministerstvu vnitra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo vnitra | Foto: Pavel Šaman

Jak upozornil on-line deník Aktuálně.cz, jedním z náměstků se stal třicetiletý Michal Moroz, který figuroval v několika bezpečnostních agenturách a společnostech.

Zatím nikdo nevysvětlil, kdo pana Moroze na ministerstvo dosadil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nominaci Michala Moroze diskutovali v Ozvěnách dne poradce ministra vnitra Jiří Reichl, místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím a Radim Bureš, projektový manažer Transparency International

Poradce ministra vnitra Jiří Reichl v Ozvěnách dne řekl, že při koaličních rozhovorech navrhl toto jméno zástupcům Věcí veřejných jeden z členů týmu TOP 09 na některý z postů ministerstva vnitra. „Pro mě je podstatné, že ministr Radek John jmenoval pana Moroze náměstkem a stojí si za tím.“

Prověrka na stupeň tajné

Reichl zdůraznil, že Moroz před nástupem na ministerstvo vnitra se zbavil všech svých obchodních a vlastnických podílů a vystoupil ze statutárních orgánů firem.

Asociace na ochranu věřitelů, jíž pan Moroz byl prezidentem, dostala pokutu od Úřadu na ochranu osobních údajů. Na ministerstvu vnitra se dost pravděpodobně dostane k osobním údajům. „Pan Moroz má bezpečnostní prověrku na stupeň vyhrazené a požádal o prověrku na stupeň tajné,“ oponoval Reichl.

Jan Vidím, místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost v Ozvěnách dne uvedl, že informace má pouze z otevřených, veřejných zdrojů a sám by si ho za náměstka nevzal. „Ale může se stát, že v rámci odvolání, nebo opravného prostředky dospějí státní orgány, že k pochybení nedošlo. Mělo by se vyčkat.“

„Ve chvíli, kdy pan Moroz dostane prověrku na stupeň tajné, nebude pochyb, že jeho podnikatelské aktivity nemohou být překážkou pro výkon náměstka ministra vnitra Akorát, že to bude trvat šest měsíců,“ uvedl Vidím a zdůraznil, že jmenování Moroze je čistě odpovědností ministra Radka Johna.

Radim Bureš, projektový manažer Transparency International, která uvádí že působení pana Moroze v čele ministerstva vnitra představuje střet zájmů. „Tuto možnost vidíme,“ uvedl v Ozvěnách dne.

„Do vedení ministerstva vnitra přichází někdo, kdo prostě reprezentuje zájmy určitého segmentu, který je citlivý a může být problematický. To znamená, že celý bezpečnostní segment může pracovat perfektně ale může být někde na hranici zákona i za ní,“ poznamenal Bureš.

Milan Kopp, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme