U Rožmitálu našli mrtvého orla mořského, pravděpodobně ho někdo otrávil

U Sedlice nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku našli uhynulého orla mořského, pravděpodobně ho někdo otrávil. Ekologové případ předali policii, informovala v sobotu na facebooku organizace Ochrana fauny ČR. Orel mořský je v Česku kriticky ohroženým druhem.

Rožmitál pod Třemšínem (Příbramsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orel mořský je v Česku kriticky ohroženým druhem (ilustrační foto) | Zdroj: Facebook Ochrana Fauny ČR

Mrtvé zvíře bylo nalezeno na území Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Ekologové vyzvali návštěvníky CHKO, aby se případných dalších uhynulých zvířat ve volné krajině nedotýkali a obraceli se na policii. Zejména jde o dravce, krkavcovité ptáky či kuny a lišky. Zároveň by lidé při procházkách neměli nechávat volně se pohybovat psy.

Čtyři mrtvé orly mořské našli ekologové nedávno u Velkého Boru na Klatovsku. Předpokládají, že ptáky někdo záměrně otrávil, nejspíš zakázaným pesticidem karbofuranem. Mrtví ptáci leželi poblíž hnojiště uprostřed ohradníkem obehnané pastviny pro skot. Karbofuran je vysoce toxický nervový jed, který způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a smrt udušením. V celé EU je od roku 2008 zakázaný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme