Kreml obvinil českou diplomatku, že straní Západu. Nepravdivé, reagovala tuzemská diplomacie

Rusko obvinilo českou diplomatku Janu Reinišovou z vedení Organizace pro zákaz chemických zbraní, že straní Západu. Ruské ministerstvo zahraničí to uvedlo v prohlášení na webu, na které upozornil server Deník N. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michal Bucháček serveru řekl, že prohlášení Ruska jsou nepravdivá. Reinišová podle něj vykonává funkci předsedkyně výkonného výboru OPCW nestranně a spolehlivě.

Moskva/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko obvinilo českou diplomatku Janu Reinišovou z vedení Organizace pro zákaz chemických zbraní, že straní Západu (ilustrační snímek) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Západní státy se podle Ruska snaží využívat Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) k dosažení vlastních geopolitických cílů a Reinišová se otevřeně staví na stranu Západu v čele s USA.

Rusko chce obnovit debatu o pražských bytech, navrhlo to českému velvyslanci v Moskvě

Číst článek

„Tento nevyrovnaný přístup byl jasně prokázán při únorových a březnových zasedáních výkonné rady OPCW, kdy Američané a jejich spojenci prostřednictvím aktivní manipulace jménem předsedkyně odmítli návrh Ruska na rozšíření seznamu látek podléhajících kontrole v rámci úmluvy o chemických zbraních,“ píše ruská diplomacie ve svém prohlášení.

‚Účelová a bezdůvodná kritika‘

Moskva obviňuje Reinišovou, že plní příkazy USA. Washington podle ruského ministerstva nechce, aby Rusko mohlo dohlížet na to, jak USA plní povinnosti spojené s likvidací chemických zbraní.

Údajnou vazbu Reinišové na Západ dává Moskva do souvislosti s vyšetřováními chemických útoků v Sýrii nebo otravy bývalého ruského špiona Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v Británii.

Dvojitého agenta Skripala v Česku tajně sledovali stejní lidé, které Britové podezírají z jeho otravy

Číst článek

„Kritika ze strany Ruska je účelová a bezdůvodná. Tvrzení uvedená v ruském prohlášení se nezakládají na pravdě,“ sdělil serveru Deník N mluvčí české diplomacie Bucháček.

Otrávení Skripala

„Paní velvyslankyně Reinišová je zkušená a vysoce ceněná diplomatka pracující na základě instrukcí z ministerstva zahraničních věcí v Praze. Svoji funkci předsedkyně výkonné rady OPCW vykonává spolehlivě a nestranně v souladu s mandátem a pravidly OPCW,“ doplnil.

Mezinárodní organizace OPCW, jejímiž členy je 193 států, v minulosti uvedla, že Skripalovi byli otráveni nervově paralytickou látkou typu novičok. Ten byl vyvíjen v bývalém Sovětském svazu.

Společný tým OPCW a OSN také dospěl k závěru, že syrská vládní vojska opakovaně při útocích na syrské rebely použila sarin i chlór. Rusko, které stojí v konfliktu v Sýrii na straně vládních sil, označuje závěry OPCW za informační kampaň a útok na Skripalovy byl podle ruské diplomacie zinscenovaný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme