Moskva se zříká zodpovědnosti za Temelín

Ruské velvyslanectví v Praze předalo sdělovacím prostředkům vyjádření moskevského ministerstva jaderné energetiky. Konstatuje se v něm,že začlenění „cizího“ jaderného paliva do ruské technologie a současné použití řídícího a kontrolního systému dodaného americkou společností Westinghouse v projektu jaderné elektrárny Temelín zbavilo ruskou stranu prakticky jakékoli odpovědnosti (včetně právní a morální) za další osud projektu této jaderné elektrárny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské ministerstvo jaderné energetiky, které už v březnu 1994 předalo české straně oficiální protest ohledně jejího postupu a oznámilo zásadní nesouhlas s podobnými kroky v partnerských vztazích, prý nicméně nadále zastává názor, že je třeba upevňovat a rozšiřovat spolupráci s českými organizacemi v oblasti jaderné energetiky, včetně Temelínu, s přihlédnutím k argumentům potvrzujícím vysokou technickou úroveň a spolehlivost ruského projektu.

Jaderná elektrárna Temelín byla budována od roku 1983 v souladu se sovětsko-československou dohodou z roku 1981; kontinuitu závazků v ní zakotvených potvrdily později vlády Ruska a České republiky, konstatuje ruské prohlášení. Tvrdí také, že počátkem 90. let česká strana jednostranně porušila podmínky zmíněné smlouvy z roku 1981, týkající se dodávek jaderného paliva pro Temelín, a vyhlásila výběrové řízení na tyto dodávky, v němž zvítězila americká společnost Westinghouse.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme