Moskva se zříká zodpovědnosti za Temelín

Ruské velvyslanectví v Praze předalo sdělovacím prostředkům vyjádření moskevského ministerstva jaderné energetiky. Konstatuje se v něm,že začlenění „cizího“ jaderného paliva do ruské technologie a současné použití řídícího a kontrolního systému dodaného americkou společností Westinghouse v projektu jaderné elektrárny Temelín zbavilo ruskou stranu prakticky jakékoli odpovědnosti (včetně právní a morální) za další osud projektu této jaderné elektrárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské ministerstvo jaderné energetiky, které už v březnu 1994 předalo české straně oficiální protest ohledně jejího postupu a oznámilo zásadní nesouhlas s podobnými kroky v partnerských vztazích, prý nicméně nadále zastává názor, že je třeba upevňovat a rozšiřovat spolupráci s českými organizacemi v oblasti jaderné energetiky, včetně Temelínu, s přihlédnutím k argumentům potvrzujícím vysokou technickou úroveň a spolehlivost ruského projektu.

Jaderná elektrárna Temelín byla budována od roku 1983 v souladu se sovětsko-československou dohodou z roku 1981; kontinuitu závazků v ní zakotvených potvrdily později vlády Ruska a České republiky, konstatuje ruské prohlášení. Tvrdí také, že počátkem 90. let česká strana jednostranně porušila podmínky zmíněné smlouvy z roku 1981, týkající se dodávek jaderného paliva pro Temelín, a vyhlásila výběrové řízení na tyto dodávky, v němž zvítězila americká společnost Westinghouse.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme