Most hodlá zakročit proti hluku z autodromu, reaguje tak na petici občanů

Obyvatelé žijící poblíž mosteckého autodromu si stěžují na každodenní hluk ze závodní dráhy. Město vyslyšelo jejich stížnosti a chystá se vydat vyhlášku, která by měla hluk omezit. Ta je ale podle místních nedostatečná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autodrom Most | Foto: Lucie Valášková

Občané si přes dva roky stěžují na nadměrný hluk z nedalekého autodromu. Ten využívají majitelé a milovníci rychlých aut a motorek, kteří si dráhu pronajímají. Město chce proto vydat vyhlášku, která by měla hluk omezit. Místní se ale obávají, že není dostatečná a že problémy budou přetrvávat i nadále.

„Ve vyhlášce by mělo být, že provozní doba bude zkrácena v týdnu o dvě hodiny, v neděli v podstatě do dvanácti. To znamená, že se nejedná o omezení hluku, ale jen o zkrácení té doby, kdy ten hluk bude obtěžovat občany, říká Miloslav Hanuš ze spolku Zdraví pro život. A dodává, že nová vyhláška podle něj problém příliš neřeší: „To je takový případ, kdy se vlk nažral a koza zůstala celá. Je to takový částečný ústupek, aby magistrát ukázal občanům, že se snaží v tom směru něco dělat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Obyvatele Mostu trápí hluk z autodromu. Město proto připravuje potřebnou vyhlášku. Více si poslechněte v příspěvku Jana Beneše

Autodrom letos na jaře přislíbil protihluková opatření. Kromě přísnějšího měření hluku vozidel, která vjíždí na dráhu, chce v příštím roce začít se stavbou protihlukové zdi. Že tento plán stále platí, potvrdil jeho mluvčí Jan Foukal. „První zeď začne být budována v květnu příštího roku. Nyní se pracuje na projektové dokumentaci,“ dodává.

Připravovanou vyhlášku zatím nekomentuje, nezná totiž její znění. Zároveň, ale dodává, že je jasné, že omezení se autodromu dotknou: „My text té vyhlášky neznáme, a dokud se s ním neseznámíme, neumíme říct, jaké důsledky to pro nás bude mít. Máme zákazníky, autodrom je poměrně využívaný. Hlavně od března do října během sezóny. Takže by to asi nějaké omezení přineslo.“

Mostecký magistrát se letos v souvislosti s autodromem zabýval dvěma peticemi občanů. První, právě od spolku Zdraví pro život, žádala omezení hluku. Magistrát proto začal připravovat zmiňovanou vyhlášku. Druhou petici, tentokrát na záchranu autodromu, pak na magistrát doručili občané, kteří se bojí, že protihluková vyhláška autodrom zlikviduje.

„Nehodláme autodrom rušit, my jej chceme zregulovat tak, aby dodržoval nějaké podmínky jízdy ve všedních dnech a samozřejmě o sobotách, nedělích a státem uznaných svátcích. Naše snaha je zejména směřována k tomu, aby se autodrom dostal do zákonných limitů,“ dodává primátor Mostu Jan Paparega z hnutí Severočeši Most.

Mostecký autodrom | Foto: Creative Commons Attribution- Share Alike 3.0 Unported license Hadonos

Podle měření okresní hygienické stanice je hluk v okolí autodromu těsně nad povolenou úrovní, popř. na její hranici. I proto magistrát zakoupí vlastní hlukoměr, který ukáže, jak často a jak moc autodrom limity překračuje. Novou vyhlášku omezující hluk by mělo projednávat zastupitelstvo v Mostě v únoru.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme