Šéf TOP 09 k byznysu svého asistenta s levnými byty: Je to problém, zvážím ukončení pracovního poměru

Jan Zedník z ODS by mohl kvůli byznysu s levnými byty na Mostecku přijít o práci v Evropském parlamentu. „Budu uvažovat o ukončení pracovního poměru, vnímám to jako problém,“ řekl serveru iROZHLAS.cz šéf TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil, kterému dělá Zedník asistenta. Se svými obchodními partnery skoupil desítky bytů, často v sociálně vyloučených lokalitách, jak upozornil Český rozhlas Plus. Dvě třetiny nájemníků tak žijí ze sociálních dávek.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Potkám se s ním o prázdninách a budeme to řešit. Věděl jsem, že investuje do bytů, ale ne za jakých podmínek. Požádal jsem ho o vysvětlení, takže si získávám veškeré informace,“ řekl Pospíšil serveru iROZHLAS.cz.

Levné byty na Mostecku lákají investory. Jan Zedník z ODS jich s obchodními partnery skoupil 116

Číst článek

Nyní tak podle svých slov uvažuje o tom, že spolupráci s asistentem v Evropském parlamentu ukončí. „Pro mě je takové podnikání obtížně přijatelné. Nechám si to vysvětlit. I on má právo na obhajobu, je soukromá osoba, musím se s ním nejdřív potkat,“ uvedl dále Pospíšil.

Zedníka mu prý doporučila jeho předchůdkyně v Bruselu Andrea Češková (ODS). „Převzal jsem ho po jiné poslankyni, protože byl seznámen s chodem parlamentu. Mám tam lidi, kteří nemusí mít stranickou legitimaci. Pracoval dobře,“ doplnil europoslanec.

Zedník, který je členem jihočeské ODS, se v Bruselu zabývá ochranou spotřebitele a jako vedlejší byznys má právě byty. Spolu s realitkou a obchodním partnerem, který se o byty stará, jich mají v Mostě a přilehlých Obrnicích celkem už 116.

Byty podle svých slov Zedník nakoupil jako investici a zajištění na důchod. „Ten náš kalkul byl čistě příležitost na trhu. Levné nemovitosti jsou ideální investiční příležitost na tvorbu hodnoty. Je to náš čtvrtý důchodový pilíř a něco zůstane i pro další generace, pokud se nezmění režim,“ vysvětloval pro pořad Zaostřeno Českého rozhlasu Plus.

Dva byty má europoslanecký asistent například v domě v sociálně vyloučené lokalitě, na sídlišti Obrnicích. Ve vchodu paneláku je vytrhané lino, poničené dveře i schránky.

Politik ODS Jan Zedník (archivní foto). | Zdroj: ODS

Byznys s levnými byty

Paradoxně jsou investice do bytů v lokalitách, kde žijí chudí lidé, vcelku jistý a výhodný byznys. Ceny bytů jsou totiž – vzhledem k místu – velmi nízké, někdy se pohybují v řádu i desítek tisíc, obvykle ale mezi 100 až 200 tisíci korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obchod s chudobou v pořadu Zaostřeno Českého rozhlasu Plus rozebrala Jana Klímová

Nájemníci, kteří pobírají sociální dávky, přitom dostanou od státu na pokrytí nákladů na bydlení stejně velkou podporu jako v jakémkoliv jiném stejně velkém městě, kde jsou však byty mnohem dražší.

Zedník ale odmítá, že by jistota příjmů ze státních dávek byla motivací, proč začal byty zrovna v chudých lokalitách Mostecka ve velkém skupovat. Peníze na investice pak získává z hypoték na třicet let. Že nepřímo žije z dávek pro chudé, které mu úřad od některých nájemníků posílá na účet, by v žádném případě tak neviděl.

„Podnikáme podle zákona. Jestli náš zákazník v danou chvíli, kdy mu dáme nájemné – a to my dáváme spíše podtržní a za férových podmínek – využívá nějakého doplatku (na bydlení, pozn. red.), nebo ne, tak to nemohu ani nechci nijak kádrovat,“ vysvětlil jednatřicetiletý politik z Jindřichova Hradce.

Nákup bytů zpět

Radnice, které dříve byty prodaly, se také v poslední době často snaží některé získat zpět. Stát na výstavbu, ale i nákupy sociálních bytů, také pro města otevřel dotační program. Jsou v něm celkem zhruba dvě miliardy korun a podle Romana Matouška z Agentury pro sociální začleňování je o peníze velký zájem.

Podle ředitelky centra sociálních služeb v Obrnicích Lucie Matějovicové musí každý, kdo si v podobných lokalitách, jako je obrnické sídliště, koupí byty, vědět, o co jde. Dodala, že Jana Zedníka nicméně zná jako bezproblémového majitele bytů. „Kdy je nějaký problém, snaží se ho řešit,“ řekla.

Levné byty na Mostecku, které jsou často v sociálně vyloučených lokalitách, lákají soukromé investory nejen z Česka, ale i Ruska či Izraele. Důvodem je relativně velké nájemné, které lidé mohou platit díky sociálním dávkám. Investice se tak majitelům vrátí v některých případech třeba i do pěti let.

Kristýna Guryčová, Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme