Dobrá reklama i nepochopené vtipy. Obyvatelé Mostu přijali nový seriál České televize rozporuplně

Česká televize uvedla v pondělí večer první díl seriálu Most! režiséra Jana Prušinovského a scénáristy Petra Kolečka. Děj příběhu je zasazený do stejnojmenného severočeského města. Na seriál se proto těšili hlavně lidé z Mostu a okolí. Některé z nich ale příliš nenadchl. Mají pocit, že si tvůrci dělají z obyvatel města legraci, a obávají se, že Most bude v očích diváků vypadat jako město plné bizarností a prapodivných existencí.

Most Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek ze seriálu Most! | Foto: repro Česká televize

Seriál Most! nabízí příběh hlavního hrdiny Luďka v podání herce Martina Hofmanna. Vyrovnat se musí s vyhazovem z práce, existenčními problémy a také s tím, že se jeho bratr Pavel nechal chirurgicky změnit na ženu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž z Mostu

Most v seriálu vypadá tak, jak skutečně vypadá. Kateřině Trčkové, která ve městě žije, ale vadí, že lidé přijmou jako fakt i to, co tvůrci seriálu zamýšleli jako nadsázku. „Mám problém s tou adresností. Je to pojmenované městem, které je reálné, a trochu se obávám, že Most už s tím bude už navždy spojený,“ líčí Českému rozhlasu Sever.

Dobrá reklama

Most už podle Trčkové kdysi jednu filmovou ránu dostal. „Stačilo, že se natočil film Ropáci a ten kraj je dodneška v představách zbytku České republiky měsíční krajina,“ dodává.

Levné byty na Mostecku lákají investory. Jan Zedník z ODS jich s obchodními partnery skoupil 116

Číst článek

Opačného názoru je po zhlédnutí prvního dílu paní Veronika. Také patří mezi Mostecké patrioty a myslí si, že navzdory příběhu a nadsázce je seriál pro město reklamou.

„Asi to pro město může být i dobrá reklama. Třeba se někdo přijede podívat. Zasmála jsem se a určitě bylo zajímavé vidět ta místa, která znám, v televizi,“ říká.

Autentické prostředí

Helenu Sedláčkovou potěšilo, že na obrazovce viděla mnoho známých tváří. Seriál vnímá s nadhledem. „Pro nás Mosťáky je zajímavé, že tam vidíme autentické prostředí, nám důvěrně známé prostředí, restaurace, autodrom… Navíc se tam ukazuje v různých vedlejších rolích spousta místních jako komparz,“ popisuje.

Petra Türbová pracuje v kavárně, kam během natáčení často zašli nejen herci, ale i filmový štáb. „Jsem z toho nadšená. Z toho, že poznávám svoje město a líbí se mi to. Pokud člověk trochu myslí, tak to vezme s nadsázkou,“ míní.

‚Vezmu těhotnou přítelkyni, dceru a koupíme si stan.‘ Jak bolí byznys s chudobou

Číst článek

Scénárista Petr Kolečko zná Most dobře, často tam jezdil za rodinou své ženy. Některé postavy tak mají reálný předobraz.

„Je tam pár reálných předobrazů postav a je to tím velmi volně inspirované. Mám tady dobrého romského kamaráda Václava, který je opravdu velmi volný předobraz postavy Franty,“ přibližuje Kolečko.

První tři díly mohli diváci vidět už na podzim v exkluzivní předpremiéře v rámci regionálních projekcí v Mostě, Ústí nad Labem, Ostravě a Plzni. A také v pražském kině Aero. Výtěžek ze vstupného, který přesáhl 90 tisíc korun, putuje do mosteckého hospice.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme