Památkově chráněnému mostu pod Vyšehradem hrozí demolice, podle drážní studie je neopravitelný

Železničnímu mostu mezi Výtoní a Smíchovem hrozí demolice. Zbourání stavby navrhuje studie projektantské firmy Sudop, kterou si objednala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Ve čtvrtek o tom informoval server iDNES.cz a Strana zelených. Následně to potvrdila i mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Železniční most spojující pražský Smíchov a Výtoň | Foto: CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Hlavním problémem památkově chráněného mostu mezi Výtoní a Smíchovem je podle Šubové rozsáhlá koroze ocelové konstrukce. Oprava je podle ní téměř nemožná.

„Použitá ocel je z dnešního pohledu pro dynamicky namáhané mostní konstrukce zcela nevhodná a v rámci rekonstrukce je nutné vyměnit minimálně 60 procent prvků stávající ocelové konstrukce s efektem prodloužení životnosti nosné konstrukce o pouhých 30 let,“ řekla Šubová. Stavba podle ní již nejméně deset let přesluhuje.

Libeňský most nebourejte, je to pozoruhodná a cenná stavba, píšou historici umění zastupitelům

Číst článek

Sešlo tak z původní myšlenky kompletní opravy a prodloužení životnosti o dalších 30 let. Podle Šubové poté detailní průzkum ukázal, že je ve výrazně horším stavu, než se předpokládalo.

SŽDC chce proto sejmout památkovou ochranu, kterou most v současnosti má, a místo současné ocelové konstrukce vybudovat novou s ponecháním nynější spodní stavby. Ta by však musela projít rozsáhlou rekonstrukcí. Státní organizace pro tento postup zadala novou studii. Kdy bude hotová, zatím mluvčí nedokázala odhadnout.

V minulých měsících zkontrolovala SŽDC všechny železniční mosty, které spravuje. Kontroly ukázaly, že více než čtyři tisíce přemostění vyžadují opravy. Rozsáhlé revize všech mostů v České republice vyvolaly obavy o jejich stav po pádu lávky v pražské Troji v závěru roku 2017.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme