Od katastrofy na dole Pluto na Mostecku uplynulo 40 let. Po výbuchu tam přišlo o život 65 horníků

3. září uplynulo 40 let od jedné z největších důlních katastrof, která se odehrála na severu Čech. V roce 1981 v části dolu Pluto v Louce u Litvínova na Mostecku došlo k výbuchu uhelného prachu a k následnému požáru. Při neštěstí přišlo o život 65 horníků. Ti, co tragickou událost přežili, na ni dodnes vzpomínají se slzami v očích.

Tento článek je více než rok starý.

Mostecko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt u příležitosti 38. výročí od výbuchu v dolu Pluto

Pietní akt u příležitosti 38. výročí od výbuchu v dolu Pluto | Foto: Iveta Lhotská | Zdroj: MAFRA / Profimedia

„No, já měl zrovna odpolední šichtu – nám se porouchal dopravník, tak jsem šel za dispečerem s tím, aby nám poslal elektrikáře, a on mi takovým klidným hlasem pověděl, že má daleko větší starosti než hledat mi elektrikáře, a abych si ho našel sám,“ popisuje svou odpolední směnu 3. září 1981 Miroslav Drdlík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž k 40. výročí katastrofy na dole Pluto na Mostecku natočil Jan Beneš

V okamžiku výbuchu byl v podzemí v dole Koohinoor, který byl od Pluta vzdálený necelé dva kilometry. O neštěstí se dozvěděl až po konci směny.

Vzpomínka na ten okamžik je těžká i po 40 letech. „Když byl konec směny a dostali jsme se k jámě, abychom vyfárali, tak teprve pak jsme se to neštěstí dozvěděli,“ vzpomíná Drdlík.

Vzpomínky na tragédii v dole Pluto jsou i po 40 letech živé

Proč k neštěstí došlo, vlastně dodnes nikdo neví, říká bývalý horník z Pluta a současný ředitel Podkrušnohorského technického muzea Zbyněk Jakš.

Vláda věděla, komu prodává Mosteckou uhelnou společnost, říká obžalovaný manažer Koláček

Číst článek

„Proč se to stalo, to asi nikdo neřekne na sto procent. Co se jistě ví, je to, že došlo k výbuchu uhelného prachu. Bohužel došlo i k poruše hlavního ventilátoru, takže nemohlo dojít k odsávání tepla, které vzniklo následkem toho výbuchu. A pak tam také zůstaly ty škodliviny, takže tam těch mrtvých havířů bylo víc – dohromady 65,“ shrnuje Jakš.

Na událost dodnes vzpomínají i ti, kterých se osobně nedotkla. Karel Našinec byl v té době učeň vracející se z Meziboří domů do Teplic vlakem jedoucím z Litvínova. Parta horníků jedoucích tehdy na osudovou odpolední směnu mu držela dveře vagonu, aby stihl v běhu naskočit.

„Já visel na vlaku, takhle jsem klepal nohou, nahazoval dřevák, chlapi se mi smáli, pak mě popadli za límec, vtáhli mě do vozu a řekli mi: ‚Blbe, příště to nedělej'. Dojeli jsme do Louky, byli to takoví ramenatí chlapi, a všichni v té Louce vystoupili. Já do toho učení chodil 3,5 roku, a už jsem tam ani jednoho z nich neviděl,“ vzpomíná Našinec.

Tragédii na dole Pluto připomíná expozice v Podkrušnohorském technickém muzeu.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme