Češi, Němci, Britové a další. Z přestupků při protestu na Mostecku je podezřelých 280 aktivistů

Policie v souvislosti se sobotním protestem proti těžbě uhlí na Mostecku zajistila 280 lidí. Podezřívá je z přestupkového jednání. Policie většinu z nich už propustila. Řekla to v neděli mluvčí krajské policie Jana Slámová. Pětidenní klimatický tábor v Louce u Litvínova v neděli končí. Severočeské doly budou škody kvůli zastavení prací v lomu Bílina teprve vyčíslovat.

Louka u Litvínova (Mostecko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopoledne během protestního pochodu vybočily nečekaně zhruba dvě stovky lidí z vymezené trasy a pokusily se proniknout do lomu Bílina. Na místě je obklopili policejní těžkooděnci.

Dopoledne během protestního pochodu vybočily nečekaně zhruba dvě stovky lidí z vymezené trasy a pokusily se proniknout do lomu Bílina. Na místě je obklopili policejní těžkooděnci. | Foto: Vojtěch Hájek | Zdroj: ČTK

V sobotu ráno se 16 aktivistů připoutalo na vrcholu rypadla v lomu Bílina. Od té doby stála těžba, Severočeské doly obnovily provoz po 12 hodinách. Rypadlo lidé opustili zhruba po patnácti hodinách. Mezitím několik stovek aktivistů z různých evropských zemí pochodovalo podél hrany lomu. Uprostřed pochodu několik desítek lidí opustilo legálně vymezenou trasu a vtrhlo do dolu, policisté je postupně zajistili a odvezli na služebny.

Během protestního pochodu zajistila policie 234 aktivistů. Další skupina brání těžbě v lomu Bílina

Číst článek

Celkem 130 lidí je podezřelých z přestupku proti veřejnému pořádku a neuposlechnutí výzvy policie a dalších 150 lidí je podezřelých z přestupku neuposlechnutí výzvy policie a z neoprávněného vniknutí do důlního díla.

Před nedělním polednem zůstávalo na policii deset lidí, ostatní už policisté propustili. Přestupek budou místní obecní úřady řešit nejen s účastníky z Česka, ale také s Němci či Brity a dalšími cizinci.

Aktivisté z hnutí Limity jsme my prohlašují, že zamýšlejí zastavit těžbu uhlí, kterou považují za škodlivou v souvislosti se změnou klimatu.

V Severočeských dolech se zastavila těžba, vedení sčítá škodu po demonstrantech

Číst článek

Pochodů se během klimatického kempu uskutečnilo pět, největší byl sobotní. Mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký řekl, že nahlášen byl pochod také na neděli. „Přijel ale pouze organizátor nám oznámit, že nikdo z účastníků kempu už nemá o tuto akci zájem,“ uvedl Kopecký.

Organizátoři považují klimakemp za úspěšný. „Je to z našeho pohledu určitě velký úspěch. Přijelo dvojnásobně více lidí než na první ročník. Je to příslib do budoucna, že s hnutím za klimatickou spravedlnost se v České republice musí počítat,“ řekl Radek Kubala z hnutí Limity jsme my. Další akce už v rámci kempu lidé podle něj neplánují, účastníci jej postupně opouští.

Proniknout do lomu Bílina se účastníkům podařilo už loni při prvním ročníku klimakempu. Tehdy Severočeské doly musely kvůli protestu na několik hodin zastavit těžbu skrývkových hornin. Škoda ale společnosti nevznikla, protože protest se odehrával na místě, kde byla plánovaná dvoutýdenní odstávka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme