Výbuch domu v Mostkovicích nezpůsobil plyn, zjistila policie. Při detonaci zemřel majitel nemovitosti

Policisté vyloučili, že mohutný výbuch v rodinném domě v Mostkovicích na Prostějovsku letos v září způsobil plyn. Právě výbuch plynu se zpočátku považoval za příčinu detonace, která zdemolovala rodinný dům a poškodila zhruba šest desítek budov v okolí. Vyšetřování dále pokračuje, řekl v pondělí mluvčí prostějovské policie František Kořínek.

Mostkovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch rodinného domu v Mostkovicích letos v září zřejmě nezpůsobil plyn | Zdroj: HZS Olomouckého kraje

„Příslušná trestní věc je v současné době stále ve fázi prověřování. Výbuch plynu byl dosavadním prověřováním vyloučen. Vyžádaná odborná vyjádření nebyla policejnímu orgánu doposud dodána,“ uvedl mluvčí policie. 

„Jedná se například o odborná vyjádření z odvětví chemie a genetiky, dále odborné vyjádření pyrotechnické služby a znalecký posudek z odvětví soudního lékařství,“ doplnil. 

Hasiči odklízí sutiny po výbuchu v Mostkovicích. Poškozený dům bude nutné podle statika strhnout

Číst článek

Policie nechce upřesnit, s jakými vyšetřovacími verzemi pracuje. Jednou z možných příčin je podle ČTK i možný výbuch zábavní pyrotechniky. Svědčí o tom i to, že kriminalisté čekají na posudek pyrotechniků.

Při výbuchu zemřel majitel domu

„Prověřujeme všechny okolnosti výbuchu v obci Mostkovice. Bližší informace však budeme moci sdělit až na základě výsledků znaleckých zkoumání,“ doplnil Kořínek.

Případ vyšetřuje policie pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Mohutná detonace otřásla Mostkovicemi 22. září. Exploze byla tak silná, že byla podle svědků slyšet v Prostějově vzdáleném pět kilometrů. Uvnitř sutin domu, který se po výbuchu částečně zřítil, byl nalezen mrtvý člověk. Podle policejní mluvčí šlo s největší pravděpodobností o třiatřicetiletého majitele domu.

Vedoucí kanceláře obecního úřadu v Mostkovicích Magdaléna Všetičková ČTK řekla, že výbuch v obci poničil šest desítek nemovitostí. Podle předběžného součtu, ve kterém ale ještě nejsou zahrnuty údaje o 22 poškozených nemovitostech, činí škoda 19 až 20 milionů korun. Mostkovice s Olomouckým krajem krátce po výbuchu vyhlásily veřejnou sbírku na pomoc lidem, kterým mohutná exploze zničila či poškodila domy.

V rodinném domě v Mostkovicích vybuchl plyn. Jeden člověk zemřel, dva jsou zranění

Číst článek

Tlaková vlna na domech v okruhu několika stovek metrů od epicentra výbuchu poškodila nejen střechy či okna, ale podle starosty obce Jaroslava Pešky značně poničila také interiéry, kterými se prohnala. Rodinný dům, v němž explodovala zatím neznámá látka, byl už srovnán se zemí, značně poškozeny byly i další dva domy v sousedství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme