Motejl: Při CzechTeku došlo k pochybení na obou stranách

Individuální i systémová pochybení na obou stranách zbytečně vyhrotila situaci na loňském CzechTeku u Mlýnce na Tachovsku. To jsou závěry, ke kterým ve své šestadvacetistránkové závěrečné zprávě dospěla Kancelář veřejného ochránce práv. Žádné pochybení podle ní nebylo zásadního charakteru, přesto by se jich měli napříště vyvarovat jak pořadatelé, tak policisté.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní zásah na CzechTeku 2005

Policejní zásah na CzechTeku 2005 | Foto: Štěpán Kotrba

Veřejnému ochránci práv nepřísluší posuzovat jednání konkrétních policistů, pokud ale jde o nejčastěji kritizované tvrdé zásahy, domnívá se Otakar Motejl, že šlo o výjimky. "Těch případů skutečně podle té obrazové dokumentace, kterou jsem měl k dispozici, ten fyzický kontakt sám byl poměrně minimální," uvedl ombudsman.

Mezi dalšími chybami policie zmiňuje zejména nedostatečnou koordinaci celé akce a komunikaci s účastníky. Policie prý také vědomě dezinformovala veřejnost o odstoupení od smlouvy k užívání pozemku.

Naproti tomu organizátoři CzechTeku byli na místě zcela nečinní a nehlásili se k jakékoli zodpovědnosti. "Uvádějí do jisté míry většinu těch účastníků v omyl, že všechno, co se bude odehrávat, je zcela legální, ačkoli pro to, aby to bylo zcela legální, vytvořili jen nedostatečné minimum prostoru," dodává Motejl.

Ivan Holas, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme