Poplatek za MotoGP by se mohl zdvojnásobit, podle primátorky to může znamenat konec závodů

Promotér mistrovství světa v závodech silničních motocyklů Dorna má představu, že od roku 2021 zvýší takzvaný zalistovací poplatek na dvojnásobek, tedy na devět milionů eur (asi 230 milionů korun). Uvedl to náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Primátorka Vaňková (ODS) řekla, že pokud by se nedojednala vyšší podpora státu, město ani kraj by nemohly závazkům dostát a znamenalo by to nejspíš konec Velké ceny České republiky v Brně.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastupitelstvo ve středu schválilo, že Brno dá na úhradu závazků letošní Grand Prix dalších 7,5 milionu korun. | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Zastupitelstvo ve středu schválilo, že Brno dá na úhradu závazků letošní Grand Prix dalších 7,5 milionu korun. Stejnou částku možná vyčlení na úhradu zbylých závazků i kraj, který má ve čtvrtek řádné zastupitelstvo. Závody letos v srpnu počtvrté pořádal spolek kraje a města, který má s promotérskou společností Dorna smlouvu na pět ročníků. Promotérovi má doplatit ještě bezmála 20 milionů korun.

Ministerstvo pro místní rozvoj získá navíc 200 milionů. Peníze dá na MotoGP i na boj s kůrovcem

Číst článek

Většinu ze zalistovacího poplatku v aktuální výši 111 milionů korun uhradil spolek Dorně před závody a po nich. Dorna upozornila, že platbu zbylých téměř 20 milionů očekává do 20. září, jinak by mohl být v ohrožení příští ročník. Spolek ale nemá dostatek peněz, aby zaplatil Dorně a dalším menším věřitelům za služby.

Zastupitelé měli několik variant. První z nich byla zápůjčka od vlastníka Masarykova okruhu Automotodromu Brno, případně zápůjčka od Brna, další variantou byla vyrovnávací platba ze strany Brna ve výši 7,5 milionu korun a poslední možností bylo podání insolvenčního návrhu na spolek. Zastupitelé nakonec zvolili druhou variantu s vyrovnávací platbou 7,5 milionu korun ze strany města. Zastupitelstvo zároveň vyzvalo vládu, aby se stala členem spolku pořádajícího GP, premiéra Andreje Babiše (ANO) vyzvalo, aby jednal se společností Dorna o financování dalších ročníků.

Brno dá dalších 7,5 mil. Kč na doplacení letošní #motoGP. Schválili to zastupitelé. Jihomoravský kraj o stejné částce bude rozhodovat zítra. Spolek města a kraje dluží ještě asi 20 mil. Kč promotérovi Dorna za asi 110mil. licenci na závody. Stát na to letos přispěl 55 mil. Kč.

11:52 – 18. 09. 2019

1

Úhrada věřitelům

Pokud stejnou částku jako město uvolní i kraj, bude mít podle Vaňkové spolek na úhradu závazků Dorně a dalším třem menším věřitelům, kterým má platit za služby. Jediným věřitelem zůstane Automotodrom Brno, který spolku pronajímá okruh. Se zástupci Automotodromu bude město a kraj jednat. Automotodrom před letošními závody slíbil, že se bude podílet na nákladech částkou pět milionů korun.

„Pokud by se naplnily ty nejhorší scénáře, to znamená, že zalistovací poplatek by byl skutečně ve výši dvojnásobku a Česká republika by trvala na svém příspěvku ve výši přibližně 55 milionů korun, tak se obávám, že není reálné, aby město a kraj dofinancovali potřebnou část zalistovacího úplatku,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková.

Město navyšuje příspěvek brněnské Moto GP na 15 milionů korun. Poslední ročník byl ztrátový

Číst článek

Podle podkladů k zastupitelstvu skončilo hospodaření letošního ročníku na nule, když výnosy i náklady přesáhly 183 milionů korun. Město a kraj musely řešit problémy už při minulém ročníku, kdy akce skončila ve ztrátě 31 milionů korun. Způsobila ji nižší podpora ze strany státu, než jakou spolek očekával. Dostal 39 milionů, požadoval 100 milionů. Část loňské ztráty uhradilo město a kraj, zbytek pokryly peníze spolku, kde byly například i příjmy za lístky na letošní ročník. Tyto peníze tak chybí spolku v letošním roce.

Kvůli tomu kraj zvýšil pro letošní ročník podporu z 20 na 27,5 milionu a město z 10 na 17,5 milionu korun. Letos dal stát na Velkou cenu 55 milionů, stejná částka by měla být i příští rok, kdy se zalistovací poplatek zvedne na 120 milionů korun.

Tomáš Kremr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme