Motýli ze spitfirů už přistávají na obchodním domě Máj. Černý je označil za symbol boje za svobodu

Dělníci začali pracovat na instalaci dvou Spitfirů s motýlími křídly, které mají nově být na fasádě obchodního domu Máj v centru Prahy. Jejich autorem je sochař David Černý. Za návrh letadel sklízí kritiku památkářů nebo Klubu Za starou Prahu.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:45 18. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V sobotu ráno se dělníci pustili do práce na prvním ze dvou letadel. K němu už byla připevněná široká fialová křídla. Dospod letadla dělníci připevňovali kovovou traverzu, za druhou traverzu letadlo zvednou

Oba spitfiry jsou asi 20 metrů dlouhé a mají fialovo-modrou barvu.

Od rána se před obchodním domem Máj sešly desítky lidí, aby si letadla i jejich umisťování na fasádu prohlédli.

Symbol boje za svobodu

Autor soch David Černý kritiku už několikrát odmítl. Podle něj je předčasně hodnotit podobu soch, když ještě nejsou umístěné na fasádě.

Černého motýli? Není to umění, ale reklamní poutač, tvrdí architektka

Číst článek

V sobotu Černý na svém facebooku napsal, že letadla Spitfire považuje za symbol boje za svobodu. „Malá stíhačka s obratným pilotem dokáže zažehnout oheň bitvy, která nakonec smete i velkého agresora,“ uvedl.

Původně dostal nápad na upravená letadla, když měl vytvořit dílo pro nové sídlo NATO. To, že se letadla objevila i na Národní třídě, považuje s odkazem na studentské protesty v roce 1989 za symbolické.

Kritici namítají, že letadla-motýli se nehodí k budově obchodního domu Máj, který byl postavený v 70. letech minulého století. Podle Klubu Za starou Prahy jsou letadla kýčovitá a nevhodná pro centrum hlavního města.

Ani zástupci obchodního domu dosud nechtěli komentovat, kdy přesně by obě letadla měla na fasádě domu být umístěna.

Vít Andrle Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme