Možná vznikne úřad pro mimořádné situace

Česko bude možná už brzy mít nový úřad - Státní úřad pro mimořádné situace. Jednat o tom chce dnes odpoledne Bezpečnostní rada státu. Hlavním úkolem nové instituce by mělo být řízení krizových situací nevojenského charakteru, jako jsou například přírodní katastrofy nebo průmyslové havárie. Vytvořením úřadu se mají sloučit pravomoci generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru a Správy státních hmotných rezerv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči bojují s požárem | Foto: AFP

Potvrdil Radiožurnálu ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, který je pod návrhem podepsán. "Nevzniká žádný nový úřad. Je to pouze spojení působnosti do jednoho úřadu. Důležité je říct, že to nebude vyžadovat žádné finanční prostředky, žádné úředníky. Jde o to, abychom uměli lépe v těchto případech koordinovat činnost."

S tím souhlasí i odborník na krizový managment Jaroslav Pejčoch a věří, že by instituce i vhodně podpořila Integrovaný záchranný systém. "Ty základní věci spočívají ve zlepšení koordinace složek, které se v prvních okamžicích podílejí na řešení krizových situací. Samozřejmě kooperace s integrovaným záchranným systémem je nejdůležitější, synergie proti situaci, která je dneska."

Opozice ale návrh na zřízení nového úřadu ostře kritizuje. Například místopředseda Poslanecké sněmovny a stínový ministr vnitra za ODS Ivan Langer je přesvědčen, že současný záchranný systém funguje v zásadě dobře, byť je vždy co vylepšovat. "Prostě toto znamená další zesložitění situace a řídící struktury. To, že generálnímu řediteli Hasičského záchranného sboru bude nadřízen někdo jiný, já opravdu říkám, že to nepovede ke zlepšení. Jsem přesvědčen, že to je zbytečná změna organizační struktury, zbytečný úřad."

Bezpečnostní rada státu dnes také dostane na stůl také podrobnou zprávu o činnosti Národního bezpečnostního úřadu za loňský rok. Co všechno bude materiál obsahovat nám řekla mluvčí úřadu Aneta Kupková. "Obsahuje statistické údaje o počtu provedených prověrek fyzických osob a organizací, počtu vydaných dokladů pro bezpečnostní způsobilost a také počtu prověrek, které skončily nevydáním osvědčení."

Vnitřní audit, který má rozptýlit pochybnosti o některých už dříve udělených prověrkách, ale výroční zpráva obsahovat nebude. Kontrola všech prověrek stále ještě není hotová.

Markéta Kaclová, Vít Dvořák, Štěpánka Čechová, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme