Možné úniky policejních spisů vyšetří poslanecká komise. Míří na Babiše

Sněmovna schválila vznik vyšetřovací komise k možnému úniku policejních spisů. Zřízení komise navrhovala ČSSD a míří na končícího ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše. V sedmičlenné komisi má mít po jednom zástupci každý poslanecký klub. Výsledek má dát plénu do konce srpna.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš na sněmu ANO | Foto: Filip Jandourek

Sněmovní komise má podle návrhu sociálních demokratů prověřit případné protiprávní jednání v souvislosti s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných v trestním řízení.

Kroupa: Za novinářem z nahrávek stojí expolicista. Babiš se s Přibilem scházel i letos

Číst článek

Komise se má zaměřit na to, zda informace ze spisů nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže a destabilizaci demokratického právního státu.

„Pokud se objeví informace, že jsou tyto elementární principy v ohrožení, Poslanecká sněmovna by neměla zůstat nečinná," řekl za předkladatele Lukáš Pleticha z ČSSD.

Zřízení vyšetřovací komise považuje Babiš za pokračování kampaně proti sobě. „Sněmovna má pravděpodobně pocit, že nahradí finanční správu, státní zastupitelství a policii. Tuhle kauzu vyšetřuje policie, já jsem dal trestní oznámení," řekl Babiš.

Pro zřízení komise hlasovalo 82 ze 130 přítomných členů dolní komory, proti jich bylo 36. Nepodpořili ji zejména poslanci ANO, Úsvitu a část KDU-ČSL. Aby komise mohla začít fungovat, sněmovna ji nyní bude muset naplnit členy. V sedmičlenné komisi má mít po jednom zástupci každý poslanecký klub. Následně z nich bude volit jejího předsedu. Až po těchto krocích se bude moci komise scházet.

Když ho komise pozve, aby se ke kauze vyjádřil, neřekne jí zřejmě nic dalšího. Sněmovna svým dnešním rozhodnutím podle Babiše pouze udržuje v prostoru nějakou pseudokauzu.

S odkazem na výsledky dřívějších vyšetřovacích komisí nečeká výsledek. Tento nástroj dolní komory je podle něj zneužíván k politickému boji, a to i v jeho případě. „Já samozřejmě přijdu, ale řeknu, že to vyšetřuje policie, to je všechno, co řeknu pravděpodobně," uvedl.

O úniku živého policejního spisu se mluvilo v souvislosti s nahrávkou, na které figuruje končící ministr financí Andrej Babiš a novinář jeho bývalého deníku MF Dnes Marek Přibil. Babiš se opakovaně ohradil proti tvrzením, že od novináře takový dokument zřejmě dostal.

Nahrávky, které se objevily na anonymním twitterovém účtu pod jménem Julius Šuman, prověřuje policie. Babiš v nich také mluví vulgárně o členech vlády včetně premiéra a s novinářem řeší zveřejňování kompromitujících materiálů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme