Možnost dohody o vině a trestu soudy zatím prakticky nevyužívají

Na jedné straně obviněný přizná svoji vinu a na druhé straně státní zástupce navrhne nižší trest. Tak funguje novinka v českém právu – dohoda o vině a trestu. Platí od září loňského roku, soudy ji ale zatím ve velkém využívat nezačaly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Dohodu o vině a trestu uzavřel mladík z Duchcova, který se léčil s rakovinou, ale pojišťovně účtoval cesty na ozařování v Praze, kam ve skutečnosti nejezdil. S obhájcem a zástupkyní se domluvil na tříleté podmínce a splácení dluhu. Teplický soudce Miroslav Čapek pak už jen dohodu potvrdil.

Podle jeho informací šlo o vůbec první případ použití právní novinky. Žádné další případy, ve který by bylo možné institut dohody o vině a trestu aplikovat, na stole zatím nemá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O institutu dohody o vině a trestu mluvil na Radiožurnálu teplický soudce Miroslav Čapek

„Pevně doufám, že to nebude první vlaštovka a že se objeví nové případy, kdy by tento institut mohl být použit. Zrovna nedávno šlo o případ dealera drog, který dokonce byl ochoten akceptovat i nepodmíněný trest odnětí svobody,“ říká Čapek.

Dohoda o vině a trestu je však limitována horní sazbou trestu odnětí svobody osmi roků. V tomto případě měl být trest 10 roků, takže dohoda nemohla být schválena.

„V těch méně závažných případech je dohoda limitována touto trestní sazbou. Já si myslím, že je to škoda. Třeba u trestného činu loupeže je horní hranice 10 roků. I v takovém případě by mohla být dohoda o vině a trestu za určitých okolností schválena,“ tvrdí Čapek a vysvětluje:

„Protože není pravdou, že by pachatelé automaticky počítali s tím, že za své provinění dostanou pouze a jenom vždy podmíněný trest. Objevily se případy právě i v takovýchto kauzách, kdy byli ochotni akceptovat dohodu o vině a trestu i s nepodmíněným trestem odnětí svobody.“

Dohoda může ulevit přetíženým soudům

Častější používání institutu dohody o vině a trestu by mohlo ulehčit práci přetíženým soudům. „Především při schvalování dohody o vině a trestu se neprovádí dokazování,“ upozorňuje Čapek a uvádí již zmíněný případ dealera drog:

„Tam máte třeba 15 či 20 osob, které jsou samy závislé na návykových látkách. Takové souzení trvá i půl roku, než se postupně prostřednictvím policie podaří takovéto svědky zajistit k soudu předvedením, protože dobrovolně tito lidé na předvolání nepřijdou.“

Při schvalování dohody o vině a trestu tato část proceseu odpadá. „Pachatel může jít během dvaceti třiceti minut od soudu s pravomocným trestem. Protože součástí dohody o vině a trestu je i to, že se pachatel vzdává práva na opravný prostředek, to znamená možnosti jakéhokoli dalšího odvolání,“ dodává Miroslav Čapek.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme