Možnost nechat se zplnoletnit využilo za více než rok 16 mladých podnikatelů

Ještě jim nebylo osmnáct let, běžně už však podepisují smlouvy, kupují nemovitosti nebo mají vlastní firmy. Mladých podnikatelů, kterým v loňském roce uznaly soudy dřívější dospělost, je v Česku celkem šestnáct. Připsání roků jim umožnil nový občanský zákoník. Podle něj mohou být děti plně svéprávné už v šestnácti letech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občanský zákoník

Občanský zákoník | Foto: Tomáš Adamec

Mezi úspěšné žadatele patří i sedmnáctiletý gymnazista Jiří Diblík z Vysokého Mýta. „Když mi bylo zhruba 14 let, začal jsem pomalu zjišťovat, že už se na počítači nemusím jenom bavit, ale můžu si na něm také vydělat nějaké peníze. A když mi bylo 15, začal jsem dostávat své první zakázky od klientů,“ popisuje Jiří.

První obchody sjednával středoškolák přes otce. Loni soud v mladíka v šestnácti letech uznal svéprávným, a od té doby už si Jiří na sebe vydělává sám.

Přehrát

00:00 / 00:00

O téma zplnoletnění mladých podnikatelů se zajímala redaktorka Petra Benešová

„V půlce února jsem dostal dopis od soudu, abych se dostavil s rodiči na stání, tohoto stání se také účastnil můj opatrovník – tento opatrovník hájí vaše práva, kdyby náhodou byli vaši rodiče proti,“ vysvětluje Jiří.

Rodiče s podnikáním syna souhlasili. Celé jednání trvalo deset minut. Soudkyně položila pár otázek rodině, studentovi a opatrovnici. „Soudkyně se jich ptala na moje schopnosti, ptala se mě, jak dlouho se věnuji téhle činnosti, kolik si tak můžu vydělávat,“ líčí student.

Následně si Jiří Diblík zažádal o živnostenský list. Po roce podnikání v reklamní agentuře, kde pro klienty vytváří internetové stránky, loga, tiskové materiály, se mu daří. Práci se snaží skloubit se školou.

„Většinou je to tak, že jdu do školy, mám jeden dva telefonní hovory, o přestávce obvolám, co je potřeba, přijdu ze školy a někdy až do noci pracuju,“ říká.

I když je podle zákona Jiří svéprávný, neznamená to, že by mohl řídit auto nebo pít alkohol. Na to si ještě rok počká. Sám si však může podepisovat omluvenky do školy nebo smí nakupovat nemovitosti.

„Nezletilý má potom všechna práva a povinnosti jako zletilá svéprávná osoba, a to jak ve sféře hmotně právní, tak procesní,“ popisuje soudkyně Libuše Kantůrková ze Sdružení rodinněprávních a opatrovnických soudců.

Zatím české soudy zplnoletnily za loňský rok šestnáct mladistvých. Nepotvrdily se tak původní předpoklady tvůrců občanského zákoníku, že půjde o desítky podnikatelů.

„Toto ustanovení má své místo v zákoně, ale myslím si také, že by se mělo využívat výjimečně a nemělo by být zneužíváno,“ podotýká k tomu Libuše Kantůrková.

Mladý podnikatel Jiří Diblík svého rozhodnutí nelituje. Plánuje jazykový kurz ve Velké Británii, maturitu, a na vysokou školu by rád odešel do zahraničí.

Petra Benešová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme