Možnost výmluvy řidičů na osobu blízkou od roku 2013 končí

Prezident republiky Václav Klaus podepsal zákon, kterým bude od počátku roku 2013 možné postihnout provozovatele vozidla, který nesdělí, kdo jeho vozidlo v době spáchání přestupku řídil. Pokuta pak bude moci dosáhnout až 10 tisíc korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidič (ilustrační foto)

Řidič (ilustrační foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.5 Generic, swruler9284

V současné době šest majitelů vozidel z deseti, kteří jsou předvoláni kvůli přestupku uvede, že řídila osoba blízká. Pokutě tak uniknou. Nově se ale postih vztahuje na provozovatele a ne na majitele vozidla. Tedy ne například na leasingovou společnost, ale na toho, kdo má auto ve správě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak tu bude s výmluvami na osobu blízkou, vysvětloval Petr Jansa z motoristické redakce

Cesta ke změně zákona byla trnitá. Zákon se nelíbil senátu, ale nakonec ho poslanecká sněmovna na počátku září přehlasovala. Debata se vedla o tom, za co vlastně bude provozovatel odpovídat.

Původním záměrem bylo postihovat pouze za úsekové měření rychlosti a špatné parkování. To jsou typické delikty, u kterých není možné bezprostředně zjistit totožnost řidiče.

Jízda na červenou

Podle právníka Jana Kněžínka ale bude možné postihnout i další přestupky, které dnes kamery běžně zaznamenávají. „Bezesporu případem, který do toho spadne, bude i situace, kdy kamerový systém zaznamená jízdu na červenou.“

Možné bude trestat provozovatele vozidla i v případech, kdy například policisté změří několik aut, ale zastavit a řešit stihnou jen část z nich. Ostatní budou předvoláni, aby se zjistilo, kdo vozidlo řídil.

Postihy nebudou možné v případě, kdy například došlo k dopravní nehodě nebo v případech, kdy bude vozidlo po prodeji odhlášeno z registru vozidel. Správní úředníci to ale budou mít složitější než doposud.

V první fázi bude zaslán provozovateli dopis, ve kterém se mu vyměří určitá doporučená částka, kterou by měl zaplatit. Pokud pokutu dobrovolně zaplatí, žádné další řízení už se nevede a po pachateli přestupku se nepátrá.

Pátrat bude úřad

Jestliže ale provozovatel pokutu nezaplatí, povinností obecního úřadu je začít pátrat po řidiči vozidla. Když se mu to nepodaří, může se obrátit na provozovatele vozidla a uložit mu sankci za správní delikt. Horní hranice je stanovena na 10 tisíc korun.

„To je ale opravdu spíše obecná pojistka. V konkrétních případech bude pokuta vždy vyměřována ve výši, která odpovídá maximální horní hranici daného přestupku,“ řekl Kněžínek.

Takže třeba za jízdu na červenou to bude 2 000 korun, za mírné překročení rychlosti tisíc korun. Už se ale objevily spekulace, že provozovatelé budou uvádět jako řidiče cizince. Potom bude muset správní orgán pátrat, zda uvedená osoba vozidlo skutečně řídila.

Pokud se ukáže, že osoba je fiktivní, v České republice v době přestupku nebyla nebo nemohla auto řídit, správní orgán se obrátí na provozovatele. Tomu ale bude přecházet hodně správních úkonů.

Igor Maňour, Petr Jansa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme