MPO: Přetáčení elektroměru má být trestným činem

Stát chce sjednotit postup proti údajným černým odběratelům energií. Takzvané stáčení elektroměrů by mohl být trestný čin. Na dnešní schůzce se na tom shodli zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, vnitra, státní energetické inspekce a regulačního úřadu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektřina

elektřina | Foto: Alena Palečková

Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský se odvolává na praxi v Německu, kde je trestným činem přetáčení tachometrů v autě. Podle něj je to možná cesta, protože manipulace s elektroměrem je krádež.

"My si myslíme, že současný fenomén, kdy se stáčí elektroměry či jakákoliv jiná měřidla, je závažný zásah do měřicí soustavy a zároveň je to normální krádež. A my chceme, aby krádež byla trestným činem," řekl ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stát chce sjednotit postupy proti černým odběratelům energií. V Ozvěnách dne jsme hovořili s poradcem ministra průmyslu Pavle Šolcem.

Zástupci státu se dohodli také na jakémsi hrubém postupu při zjišťování a vyřizování případu černých odběrů. Pravidla by měly být závazná pro zákazníka i firmu.

"Zabývali jsme se systémem kontrol neoprávněných odběrů. Probírali jsme řadu záležitostí - postupy týkajících se jak černých odběrů, tedy zásahů do měřících míst, tak například i postupy při neplacení," uvedl v Ozvěnách dne Radiožurnálu poradce ministra průmyslu Pavel Šolc.

Účastníci schůzky se podle něj shodli na tom, že je potřeba kodifikovat konkrétní postupy při řešení neoprávněných odběrů - učinit je podrobně závaznými.

"Postupy nebudou přímo zaneseny v zákoně. Ten bude pravděpodobně obsahovat upřesňující odkaz na sekundární legislativu. Ale měly by být uvedeny třeba ve vyhlášce nebo v pravidlech provozování distribučních soustav, které schvaluje Energetický regulační úřad. A to způsobem, který je jednotný pro všechny distribuční soustavy," vysvětlil Šolc.

Znát svá práva

"Nevýhodou současných pravidel je to, že poskytovala určitý volnější rámec a díky tomu si pracovníci distribuční společnosti ČEZ nepočínali k zákazníkům tak, jak by bylo vhodné. Jde především o vymáhání škod způsobených neoprávněnými odběry," vysvětlil místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O potřebě změnit, či zpřesnit pravidla týkající se nelegálních odběrů mluvil na Radiožurnálu místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček.

"Jde také o to, aby zákazníci znali svá práva. V případě, že má zákazník dojem, že se žádného neoprávněného odběru elektřiny nedopustil, a přesto mu hrozí odpojení, má právo obrátit se na Energetický regulační úřad. Ten pak může rozhodnout ve správním řízení. Dnes ale musí žádost o přezkoumání případu nést všechny zákonné náležitosti, takže v praxi musí žadateli pomoci právník, aby úřad mohl rozhodnout," dodal Němeček.

S vývojem jsme spokojeni, říká advokát černých odběratelů

Dnešní schůzka byla svolána po aféře kolem kontrolního útvaru společnosti ČEZ, který v minulosti ne vždy postupoval vůči zákazníkům korektně a eticky. ČEZ se poté rozhodl praxi změnit. Odpojování údajně neoprávněných odběratelů elektřiny pozastavil a kontroloři se budou muset řídit etickým kodexem jehož porušení může znamenat až výpověď.

"Jsme spokojeni s tím, že ČEZ přestal odpojovat lidi označené za neoprávněné odběratele. A také s tím, že připojí ty, kteří jsou už několik let bez elektřiny. V každém případě je to posun. Očekávám ale ještě další jednání a že bude provedeno i ohlédnutí do minulosti," uvedl na Rádiu Česko advokát údajných černých odběratelů elektřiny Jan Rytíř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na čem se dohodli účastníci schůzky na MPO a jak to vidí advokát, který komanda ČEZ zveřejnil? Podrobnosti jsme přinesli na Rádiu Česko ve Světe o jedné.

Uvítal také iniciativu ministra průmyslu a obchodu zpřesnit zákon, který upravuje řešení černých odběratelů elektřiny.

"Současný energetický zákon je v části týkající se neoprávněných odběrů v rozporu s ústavním pořádkem České republiky. V této věci jsme podnikli už několik kroků a iniciativa pana ministra by mohla zabránit nějakému soudnímu projednávání," řekl Rytíř.

ČEZ chce také vyvolat debatu o vzniku společný podniku všech distributorů elektřiny a plynu, který by se údajnými situaci s nelegálními odběry řešil. Dohled nad ním by měl podle představ ČEZ stát.

Martin Křížek, Katarína Brezovská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme