MPSV chystá příspěvky na dojíždění. Chce motivovat lidi, aby hledali práci i dál od domova

Nezaměstnaní by se mohli v budoucnu více porozhlížet po práci i mimo region, kde žijí. Podpořit je v tom hodlá ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které jim chce nabízet příspěvek na dojíždění. Tyto nenárokové dávky by měly v dohledné době začít nabízet úřady práce nejdříve v regionech, které mají s nezaměstnaností největší problémy. Pokud se věc osvědčí, mohl by se z příspěvku stát standard i jinde. S návrhem se dnes seznámila vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ukazatel na úřad práce | Foto: Benešov nad Ploučnicí

„Pokud vezmeme průměrnou vzdálenost dojíždění za prací, která by byla zhruba 50 kilometrů, tak předpokládáme, že by úřad práce na základě dohody s nezaměstnaným uchazečem o zaměstnání mohl paušálně poskytovat částku až do výše 5000 korun,“ řekl Českému rozhlasu Jiří Vaňásek, ředitel odboru trhu práce na MPSV.

Výše příspěvku na cestu by se odvíjela od více kritérií, zejména by záleželo na vzdálenosti pracoviště od místa bydliště. Nejednalo by se však o nárokovou částku, úřad by ji vyplácel jen jako podporu či motivaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánech MPSV podpořit lidi při hledání práce dál od domova, mluvil Jiří Vaňásek, který na ministerstvu vede odbor trhu práce

V současnosti ministerstvo dokončuje přípravy před spuštěním projektu. Ten by se měl podle Vaňáska rozběhnout „v nejbližší době“, a to nejdříve v regionech, které se nejvíce potýkají s nezaměstnaností.

„Pokud se to osvědčí, tak bychom potom rádi tento příspěvek zavedli jako standardní nástroj aktivní politiky zaměstnanosti, jako jsou například veřejně prospěšné práce nebo společensky účelná pracovní místa,“ uvedl Vaňásek.

U tohoto „pilotu“, který by trval zhruba čtvrt až půl roku, počítá ministerstvo s náklady ve výši asi 20 milionů.

Vaňásek v tomto směru upozornil, že náklady na nezaměstnaného jsou vyšší, než by byl případný příspěvek na cestování. „Domníváme se, že i ten příspěvek by nakonec mohl státu přinést úsporu,“ doplnil Vaňásek.

Práce je dost. Hlavně méně kvalifikované a hůře placené, ukazují data z úřadů práce

Číst článek

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme