MPSV chystá speciální databázi ohrožených dětí

Děti, na které dohlížejí sociální pracovníci, by do budoucna měly být evidovány ve speciální databázi, kterou chystá ministr práce a sociálních dětí. Podle Jaromíra Drábka by se díky nové databázi měly lépe ohlídat problematické rodiny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Drábek

Jaromír Drábek | Foto: Filip Jandourek

Ministr Jaromír Drábek uvedl, že vznik registru zařadilo MPSV do strategie posílení péče o ohrožené děti, kterou schválila vláda. Ta se podle něj opírá o doporučení výboru OSN a konstatuje, jaké kroky v tom může udělat Česká republika.

„Jde především o to, elektronizovat spisy, které jsou na jednotlivých úřadech vedeny ohledně ohrožených dětí, aby k nim měli přístup příslušní pracovníci státní správy. Datum spuštění elektronického registru je cílován do roku 2015, ale konkrétní termíny stanoví akční plán,“ přiblížil na Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové databázi ohrožených dětí jsme na Rádiu Česko mluvili s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem. Hostem byl i Jan Vobořil z občanského sdružení Iuridicum Remedium

„V současné době skutečně bojujeme s problémem, že všechny spisy, které jsou vedeny ohledně dětí kde je nějaké riziko například týraní nebo zneužívání, jsou vedeny v písemné formě a dosažitelné pouze u konkrétního úřadu sociálně právní ochrany. A například, když se dítě přestěhuje, trvá velmi dlouhou, než je možné se spisem pracovat,“ uvedl ministr.

Databáze podle ministra nebude úplně nová. Připomněl, že nyní existuje v papírové podobě a úřad ji bude převádět do elektronické verze. „Jde o to, aby jednotlivé údaje byly lépe a rychleji využitelné v tu chvíli, kdy je potřeba je využít, dodal.

Přístup k citlivým datům má mít široký okruh lidí, úředníci, policisté, státní zástupci, lékaři, ale například i učitelé. Některé hlasy proto upozorňují, že může dojít ke zneužití dat. Ministr ale v této souvislosti zdůraznil, že informace v databázi budou rozvrstvené a přístup k nim nebude generální.

„Předpokládáme, že jednotlivé okruhy budou přesně vymezeny tak, aby konkrétné lidé měli přístup jen k těm informacím, které se týkají jejich práce. A to budeme velmi pečlivě zpracovávat v součinnosti s Úřadem pro ochranu osobních údajů,“ přiblížil.

Jan Vobořil z občanského sdružení Iuridicum Remedium, nevládní neziskové organizace na ochranu lidských práv, upozornil, že nyní je potřeba sledovat, jakým způsobem bude záležitost upravena.

„Jestli půjde o centralizovaný registr nebo jen elektronizaci spisů a jakým způsobem bude docházet k výměně informací mezi jednotlivými složkami, které jsou do ochrany dětí zapojeny,“ uvedl.

Karolína Koubová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme