MPSV dostane pokutu od Úřadu pro ochranu osobních údajů, za sKarty

Ministerstvo práce a sociálních věcí dostane pokutu kvůli kartám sociálních systémů (sKartám). Udělí mu ji Úřad pro ochranu osobních údajů na základě výsledků kontroly, kterou na ministerstvu provedl. Podrobnosti zveřejní v polovině příštího týdne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Ministerstvo práce a sociálních věcí | Foto: Jan Rosenauer

O konkrétní sankci se bude teprve rozhodovat. „O tom se bude jednat samozřejmě, protože tam porušení jistě je. Ale je to věcí, o které se teprve bude rozhodovat ve správním řízení,“ říká Hana Štěpánková z Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Výplaty dávek přes sKarty už dlouho kritizuje ombudsman Pavel Varvařovský a neziskové organizace kvůli možnému zneužití dat.

Podle Štěpánkové Úřad pro ochranu osobních údajů před zavedením sKaret výslovně ministerstvo upozornil na nutnost řešení a úpravy konkrétních problematických otázek spojených s ochranou soukromí. Mimo jiné, aby byla vyjasněna dostupnost údajů na kartě jiným subjektům, aby byly jasné zpracovatelské operace s osobními údaji prováděné dodavatelskými subjekty pro stát. A také aby byly určeny postupy pro zabezpečení karty před zneužitím pro případ ztráty a krádeže.

Přes sKarty vyplatil stát na sociální dávky už dvě miliardy korun. Na úřadech práce si je vyzvedlo přes 186 tisíc lidí. Úřady s vydáváním sKaret stále pokračují, dostat by je měli mimo jiné i lidé s postižením a pěstounské rodiny. Celkově jde o osm set tisíc osob.

Sociální karty, které spravuje Česká spořitelna, nadále fungují hlavně jako identifikační průkazky. K platbě a výběru peněz je pak lidé využívají jen dobrovolně.

bre, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme