Policisté propustili dvojici úředníků z ministerstva práce, které zadrželi kvůli IT zakázkám

Policisté propustili Jana Baláče a Karla Macka, které zadrželi při pondělním zásahu na ministerstvu práce a sociálních věcí. Pro server iROZHLAS.cz to uvedl dozorující státní zástupce Zdeněk Matula. Náměstka pro IT Baláče a šéfa kyberbezpečnosti Macka detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zadrželi kvůli podezření z pletich a zneužití pravomoci v souvislosti se zakázkou na elektronický systém vydávání sociálních dávek.

Praha (Aktualizováno: 10:09 26. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté propustili Jana Baláče a Karla Macka, které zadrželi při pondělním zásahu na ministerstvu práce a sociálních věcí. Pro server iROZHLAS.cz to uvedl dozorující státní zástupce Zdeněk Matula. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Po provedených úkonech v rámci zadržování nebyla shledána důvodná obava, že by obvinění uprchli, opakovali či dokonali trestnou činnost, pro kterou jsou stíháni, či by mařili objasňování skutečností důležitých pro trestní řízení,“ informoval server iROZHLAS.cz Matula s tím, že budou stíháni na svobodě.

Ministryně Maláčová postavila obviněné úředníky mimo službu. ‚Čekám další dopis od Babiše,‘ řekla

Číst článek

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu v pondělí dopoledne zasahovali na ministerstvu práce a sociálních věcí. Dosud obvinili dva lidi z pletich při zadávání veřejné zakázky a kvůli zneužití pravomoci úřední osoby.

Mezi obviněnými je blízký spolupracovník šéfky resortu Jany Maláčové (ČSSD), náměstek pro řízení sekce ekonomické a IT Jan Baláč, a manažer kybernetické bezpečnosti Karel Macek.

Příběh miliardového tendru na dávky: Drábkova demise, 14 trestních oznámení i policejní razie

Číst článek

Resort plánuje od příštího roku spustit jednotný systém, který se skládá z více částí. Chybí mu zatím dodavatel systému dávek. Nynější aplikace provozuje OKsystem. Smlouvu s ním ministerstvo už dvakrát prodlužovalo o dva roky, kontrakt vyprší začátkem roku 2021.

Ani po dvou tendrech ministerstvo nového dodavatele nemá. První soutěž za 616 milionů korun bez DPH vyhlásilo koncem roku 2014. Vyhrál OKsystem. Od uzavřené smlouvy ale resort později odstoupil. Firma se s ním soudí. Podruhé ministerstvo zakázku vypsalo koncem roku 2017 za 270 milionů korun bez DPH. Případ skončil několikrát u antimonopolního úřadu.

Vedení ministerstva už dřív uvedlo, že má několik scénářů řešení. Zmínilo, že chystá výběrové řízení na provozovatele nynějšího systému. Dalšími možnostmi byl smír s OKsystemem a dokončení systému z prvního tendru, uzavření druhého tendru či pokračování spolupráce s nynějším dodavatelem.

zit, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme