V České republice chybí asi 2,5 tisíce pěstounských rodin, pomoct má zvýšení odměn i osvěta

V Česku chybí pěstouni. Podle dat Ministerstva práce a sociálních věcí schází asi dva a půl tisíce pěstounských rodin. Organizace, které působí v oblasti péče o ohrožené děti tvrdí, že o práci pěstounů se málo ví. Osvětě by měl pomoct třeba projekt Týden pěstounství, který podporuje také Radiožurnál. .

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bez dofinancování Klokánků a dalších podobných zařízení ze státní kasy by byla situace kritická, říká šéf Fondu ohrožených dětí Jan Vaněk. Na snímku zařízení v pražských Štěrboholích

Dlouhodobých pěstounů je podle Ministerstva práce v Česku asi 11,5 tisíce. (ilustrační foto) | Foto: Jan Schejbal / Empresa Media | Zdroj: Profimedia

Pěstouni chybí v podstatě pro všechny děti, které jsou v ústavních zařízeních. Svěření dítěte do náhradní rodinné péče má totiž ze zákona vždy přednost před péčí ústavní. „Ke konci roku 2017 se jednalo o 7 927 dětí v České republice,“ upřesňuje Vladimír Dostálek, mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí.

Přechodní pěstouni nahrazují dětské domovy. Devět dětí z deseti od nich míří k rodinám

Číst článek

Pěstounem se přitom může stát kdokoliv, kromě manželů to mohou být také nesezdané páry nebo jednotlivci. „Celý proces začíná na obecním úřadě obce s rozšířenou působností, kde si je potřeba zajít na odbor sociálně právní ochrany dětí,“ popisuje Anna Krbcová, tajemnice Asociace Dítě a Rodina. 

Dlouhodobých pěstounů je podle Ministerstva práce v Česku asi 11,5 tisíce.

Odměny se nenavýšily, ceny ano

Ministerstvo práce chystá změny v péči o ohrožené děti. Plánuje zvýšení odměn přechodných pěstounů, úpravu příbuzenské pěstounské péče i zavedení příspěvků pro mladé, kteří opouštějí dětské domovy či pěstounské rodiny a ještě studují. Záměry sněmovnímu sociálnímu výboru představily zástupkyně resortu minulý týden. Změny má obsahovat novela o ochraně dětí. Podle legislativního plánu by předlohu mělo ministerstvo práce dát vládě v září, platit by měla od pololetí příštího roku.

Adopci či pěstounskou péči zvažuje každý třetí Čech. Lidem ale chybí informace

Číst článek

„Řešíme zvýšení odměn přechodných pěstounů. Od roku 2013 se nezvýšily, ceny se ale zvedají. Měsíčně 20 000 korun hrubého je nízká částka,“ uvedla již minulý týden náměstkyně ministerstva práce Jana Hanzlíková (ANO).

Průměrná mzda v Česku dosáhla v letos prvním čtvrtletí 32 466 korun. Polovina pracovníků v zemi vydělávala víc než 27 582 korun. Jak vysoká by měla odměna přechodných pěstounů být, Hanzlíková nepřiblížila.

Proti navýšení částky pro doprovázející organizace je poslankyně vládního hnutí ANO Jana Pastuchová. Už v minulosti příspěvek kritizovala. „Nemám problém, aby se přidalo pěstounům, peníze doprovodným organizacím jdou ale vesměs do budov a zařízení, nejdou přímo dětem,“ uvedla na jednání výboru minulý týden Pastuchová. Podle ní se už nyní na příspěvek vydává ročně půl miliardy korun, navýšení by nepodpořila.

tch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme