MPSV pořizovalo budovy bez budoucího využití za stamiliony, zjistil NKÚ

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v letech 2009 až 2013 špatně nakládalo s veřejnými penězi při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci budov. Kontrola NKÚ zjistila problémy u objektů Úřadu práce, České správy sociálního zabezpečení a sociálních služeb. Kontroloři prověřili i 22 konkrétních akcí za 2,3 miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad, NKÚ (ilustrační foto)

Nejvyšší kontrolní úřad, NKÚ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Zásadní problém vidí NKÚ v tom, že MPSV často a zásadně měnilo podmínky programů. Tento nekoncepční přístup ministerstva vedl k tomu, že se z programů pořizovaly budovy, pro něž neměly ČSSZ a Úřad práce dostatečné využití nebo naopak kapacitně nedostačovaly jejich potřebám,“ vysvětluje mluvčí NKÚ Olga Málková, v čem resort pochybil.

Nejvyšší kontrolní úřad v tiskové zprávě jako příklad uvádí, že MPSV neschválilo dostavbu budovy Úřadu práce v Pardubicích kvůli tomu, že bylo třeba přikoupit pozemek, který majitel nabízel k prodeji jen jako celek za 15 milionů korun. Podle ministerstva byl příliš velký.

O dva roky později ale MPSV schválilo výstavbu úplně nové budovy na jiném místě. Tento projekt byl přitom o 130 milionů korun dražší než původní varianta.

Dalším příkladem nehospodárnosti je podle NKÚ zjištění, že Úřad práce zastavil výstavbu budovy v Rokytně za 60 milionů korun, přičemž nebyl schopen kontrolorům doložit, jaké má pro rozestavěnou budovu další využití.

Kapacitně nevyhovující budovy

V Jihlavě zase Úřad práce postavil v roce 2006 školicí středisko za víc než 44 milionů korun, které bylo velmi málo vytížené. Od poloviny roku 2012 ho úřad nevyužíval vůbec, a proto ho koncem roku 2012 předal České správě sociálního zabezpečení, která ho v současnosti rekonstruuje za 17,5 milionu korun. ČSSZ však předtím vyčerpala na přípravu výstavby jiné budovy v Jihlavě téměř 6 milionů korun.

Příkladem kapacitně naopak přetížené budovy je podle NKÚ objekt v Karlových Varech, který Úřad práce koupil v roce 2012. Kapacita budovy byla 75 zaměstnanců. V době kontroly v ní ale pracovalo 107 lidí a dalších 9 zůstalo v původní, nevyhovující budově.

Riziko neodpovídajícího využití hrozí podle NKÚ také u jiných objektů. Ať už se jedná o školicí střediska, která si Úřad práce pořizuje, nebo o budovu, kterou koupil na pražské Letné a v současnosti ji opravuje za celkem 329 milionů korun.

Ministerstvo závěry NKÚ prověří

Mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí práce Petr Habáň potvrdil, že se výsledky kontrol budou zabývat. Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) podle něj chce závěry NKÚ nechat v resortu prověřit.

„Ministryně považuje ta zjištění za velmi vážná. Nyní je na straně ministerstva, aby zjistilo, zda se jednalo o individuální selhání nebo systémové pochybení a na základě toho učiní nějaké závěry,“ uvedl.

bre, Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme