MPSV představuje projekt alternativní péče o děti předškolního věku

Máte malé dítě a bojíte se, že se kvůli nedostatku míst nedostane do školky? Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes představuje pilotní projekt takzvaných ‚dětských skupin‘, které by měly být podobné školkám. A začalo hned u sebe. Pokusnou dětskou skupinu zřídilo ministerstvo pro potomky svých zaměstnanců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti v mateřské školce | Foto: ČEZ

„My jsme to zařízení k 1. červenci otevřeli ze dvou základních důvodů. Proto, abychom ukázali, že i za stávající legislativy jde takové zařízení provozovat. Také si chceme ověřit, za jakých podmínek taková zařízení zřizovat a ty podmínky v dalším kroku legislativně zjednodušit a vylepšit,“ říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Dětské skupiny mají být jednou z alternativ péče o děti předškolního věku. Zřízení a provozování dětské skupiny, která má být podobná školce, bude administrativně méně náročné a nespadalo by pod ministerstvo školství, ale právě pod ministerstvo práce a sociálních věcí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek ve Světě o jedné na Rádiu Česko

Změnami chce úřad umožnit rodičům snazší návrat do práce. V současnosti totiž mnoho rodičů nemá děti kam dát, obecní školky jsou přeplněné a soukromá zařízení drahá.

Návrh počítá s tím, že by u těchto zařízení nemusela být zahrada. Provozovatelé by nemuseli ani poskytovat dětem jídlo, to by jim každý den dali rodiče s sebou. Dětské skupiny by mohly zakládat jak obce, zaměstnavatelé či neziskové organizace, tak soukromí zřizovatelé.

Jakou kvalifikaci by měly mít pečovatelky v těchto zařízeních přiblížila Radiožurnálu Lydie Keprová z oddělení rodinné politiky na ministerstvu práce:

Přehrát

00:00 / 00:00

Klárá Bílá mluvila o dětských skupinách v Odpoledním Radiožurnálu

„U dětské skupiny je možnost si z odborné způsobilosti vybrat buď ze zdravotnických povolání, sociálních povolání, nebo učitele mateřské školy. Nově se připravuje dílčí kvalifikace pro činnost chůvy.“

„Dětská skupina nebude součástí předškolních zařízení, které jsou považovány za pedagogickou záležitost. Tím pádem má i nižší nároky na organizační zajištění. Musí hlavně splňovat hygienické a prostorové podmínky,“ říká Jaromír Drábek.

„V dalším kroku chceme vytvořit legislativní základ pro to, aby ten, kdo chce zřídit takové zařízení nebo poskytovat takovou službu péče o dítě, měl jednodušší orientaci, nemusel tápat a aby bylo naprosto jasné, jak má splnit všechny povinnosti, které s tím souvisí,“ pokračuje Drábek.

„Chceme také diskutovat s ministerstvem financí, aby zaměstnavatelé mohli náklady na provoz ‚dětské skupiny‘ hradit ze svých běžných provozních nákladů, protože je to prostě součást sociální politiky firmy,“ dodává Drábek.

Václav Pešička, Klára Bílá, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme