MPSV připravuje změnu v pěstounských dávkách. Mohou o ně přijít prarodiče

Stát chystá změny v přístupu k pěstounské péči. Výsledkem poměrně dlouhodobého procesu by mělo být míň dětí v ústavech a víc v náhradních rodinách. Proto se mají příspěvky určené pěstounům zvýšit. S jedinou výjimkou. Pokud se o potomka starají jeho prarodiče. Ti mají podle MPSV vyživovací povinnost, takže na odměnu nemají nárok. Návrh ministerstva čeká teď připomínkové řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo práce a sociálních věcí | Foto: Jan Rosenauer

Ředitel Odboru dávkových systémů a rodiny na Ministerstvu práce a sociálních věcí Miloslav Macela v Ozvěnách dne upřesnil, že odejmutí příspěvku pěstounům - prarodičům by se týkalo jen odměny za výkon pěstounské péče.

„Ale i v případě pěstounské péče prarodičů bude mít rodina nárok na všechny ostatní dávky, tedy příspěvky na úhradu potřeb dítěte, příspěvek při převzetí dítěte, případně i na motorové vozidlo,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu v Ozvěnách dne mluvili ředitel odboru dávkových systémů a rodiny MPSV Miloslav Macela a zakladatelka Občanského sdružení Rozum a cit Jarmila Máliková.

Připomněl, že hlavním důvodem odejmutí odměn prarodičům je jejich vyživovací povinnost vůči vnoučatům. Navíc MPSV podle něj také chce také udělat jisté rozlišení mezi tímto typem péče a ostatními pěstouny, které by chtělo ministerstvo profesionalizovat.


Zakladatelka Občanského sdružení Rozum a cit Jarmila Máliková v Ozvěnách dne uvedla, že sdružení považuje změny a instituty, které jsou v návrhu MPSV za významné a potřebné. Nicméně s některými návrhy nesouhlasí.

Jde podle ní například o paušální odejmutí odměn prarodičům. „Situace v je v každé jednotlivé rodině individuální. Může jít třeba o babičku, která sama vychovává vnouče, je v důchodu a má měsíční příjem kolem 10 tisíc korun, pak situace těchto rodin je velmi obtížná i po finanční stránce,“ vysvětlila.

Miloslav Macela v této souvislosti zdůraznil, že návrh zákona zatím není konečný, je v připomínkovém řízení.

Zneužívání dávek

Macela také potvrdil, že některé sociálně slabší rodiny příbuzenské pěstounské dávky zneužívají. Například nahlásí, že se o vnuky starají, přitom žijí s jejich rodiči ve společné domácnosti.

„Dostali jsme signály od několik úřadů práce, že skutečně v terénu dochází k situaci, kterou můžeme označit za určité zneužívání, nebo za účelovou pěstounskou péči. Tam musí více pracovat sociální pracovníci a soud,“ vysvětlil.

Katka Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme