MPSV v souvislosti s sKartou porušilo zákon. Do června musí zjednat nápravu

Ministerstvo práce a sociálních věcí v souvislosti s projektem takzvaných sKaret porušilo zákon o ochraně osobních údajů. Poskytlo totiž neoprávněně osobní a citlivé údaje o uživatelích karty České spořitelně. Zjistila to kontrola, kterou provedl Úřad pro ochranu osobních údajů. Ministerstvo má projekt upravit do konce června. Hrozí mu navíc pokuta až deset milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sKarta | Foto: mpsv.cz

Ministerstvo práce a sociálních věcí má teď podle šéfa Úřadu pro ochranu osobních údajů Igora Němce dvě možnosti.

„Buďto tento systém zastaví a vrátí se k něčemu, co by šlo nazvat jako původní stav. Nebo přijdou do parlamentu s návrhem zákona, kde poslanci odsouhlasí ten objem údajů, který v této souvislosti je potřeba předávat soukromému subjektu. To znamená, kdy poslanci posoudí účel a nezbytnost takovéhoto kroku,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása je přesvědčen, že ministerstvo by mělo zastavit vydávání sKaret

Premiéra Petra Nečase rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů prý nepřekvapilo. S ministryní práce a sociálních věcí Ludmilou Müllerovou chce Nečas o sKartách jednat.

„Očekával jsem velmi kritické stanovisko Úřadu na ochranu osobních údajů. Ministerstvo práce a sociálních věcí, které nese za tyto kroky zodpovědnost, musí připravit velmi rychle příslušné legislativní změny, které budou vycházet z rozhodnutí Úřadu. Já na toto téma budu mít jednání s paní ministryní a očekávám, že přijde s návrhy konkrétních řešení,“ řekl premiér.

MPSV: sKartu změníme tak, aby neporušovala zákon

Vedení MPSV má podle ministryně už připraveny změny, po kterých projekt sKaret nebude porušovat zákon o osobních údajích. Chce je prosadit do konce června, tedy v termínu, který dává Úřad pro ochranu osobních údajů.

„Dnešní rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů je samozřejmě nepříjemné. Na ministerstvu už nějakou dobu usilujeme o to, abychom změnili sKartu v lepší službu pro občany a vyhověli také námitkám dohlížejících úřadů,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

„Brzy zveřejníme zásadní změny zákona, díky kterým se nová sKarta stane nejen vstřícnější vůči klientům, ale vyřešíme také problémy, na které nás úřad upozornil,“ dodává ministryně.

Úřad pro ochranu osobních údajů už před zavedením sKaret požadoval, aby se vyjasnila dostupnost údajů na kartě jiným subjektům. Chtěl také vymezit zpracovávání osobních údajů nebo určit postupy pro zabezpečení karty před zneužitím.

Zdravotně postižení vyzývají ke zrušení sKaret

Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) vyzývá ministerstvo práce a sociálních věcí, aby zastavilo vydávání sKaret. Podle Rady totiž ani nová legislativní úprava, kterou má ministerstvo předložit do konce června v parlamentu, není řešením.

„Každým vydáním sKarty MPSV dále porušuje zákon. Pokud nemá dojít k porušování zákona, je nezbytné, alespoň do doby nové legislativní úpravy, distribuci sKaret zastavit,“ upozorňuje předseda NRZP Václav Krása.

Jednání Republikového výboru Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP ČR), Václav Krása | Foto: Filip Jandourek

Rada zdravotně postižených je přesvědčena také o tom, že sKarta nemůže sloužit ani jako identifikátor. „Ani jako funkci identifikační nelze sKartu akceptovat. Každý má občanský průkaz a i když bude mít sKartu, stejně musí na úřad práce se svým občanským průkazem,“ řekl Krása Radiožurnálu.

„Proto vůbec nevidíme důvod, proč mají být obtěžováni občané dalšími a dalšími průkazkami a kartami. Prostě my budeme pořád hájit to stanovisko, že projekt má být skončen," dodal.

Projekt sKaret dlouhodobě kritizuje také ombudsman Pavel Varvařovský. Vadí mu třeba to, že karty mají mít kromě platební i identifikační funkci.

Jana Zemanová, Zuzana Vlčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme