Mrazivé počasí plní noclehárny. Praha má pro krizovou situaci nachystané vyhřívané stany

Téměř stoprocentní obsazenost nocleháren pro lidi bez přístřeší hlásí například nedávno otevřené centrum pro lidi bez přístřeší v Příbrami, jehož součástí je noclehárna s 24 lůžky. V Praze je zatím v noclehárnách míst dostatek. Kdyby v mrazivém počasí v příštích dnech kapacita nestačila, nechají organizace svá denní centra pro potřebné v provozu i přes noc. V krizové situaci může metropole postavit také vyhřívané stany.

Praha/Příbram/Mladá Boleslav Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovec. Ilustrační foto

Bezdomovec. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

O možnostech další pomoci lidem bez přístřeší v pondělí informoval ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján. Noclehárny provozují hlavní město, Armáda spásy, Naděje či Charita.

„V tuto chvíli je kapacita vytížena na 95 procent. Kdyby nestačila, jsme ji schopni okamžitě zvýšit o 130 míst v denních centrech,“ řekl Ján. Jako záložní variantu má město i vyhřívané stany, které využilo před několika lety. Je připraveno je v krizové situaci postavit.

Lidem bez domova pomohou v Bruselu skládací kartónové stany

Číst článek

Vedle nocleháren města a charitativních organizací je k dispozici také loď Hermes, kde stálo přenocování 20 korun. Poplatky se nyní ale neplatí. Každé zařízení má oddělená místa pro ženy. Pro ně je zhruba pětina až čtvrtina lůžek.

V Praze funguje centrální dispečink, kterému jednotlivé organizace hlásí počty volných míst. Pracovníci v terénu pak dokážou lidem bez domova říct, kde je volno a kde najdou útočiště. Podle Jána se v zimním období terénní program rozšířil. Přes den i přes noc jsou v ulicích dva týmy. Poskytují poradenství i oblečení, k dispozici je zdravotní sestra. „Jsme schopni pomoci těm, kdo pomoc chtějí,“ podotkl ředitel CSSP.

Lidé bez přístřeší mohou získat také oblečení ze sbírek. Největší zájem je podle zástupců magistrátu o zimní bundy, čepice, rukavice, svetry a spodní prádlo. Nedostatek je zimních bot. Pokud by lidé chtěli obuv darovat, mohou ji přinést do centrály CSSP v Žilinské ulici 2 v pražských Záběhlicích.

Armáda spásy před časem spustila svůj projekt Nocleženka. Jejím zakoupením mohou dárci přispět na ubytování lidí bez přístřeší. Za příspěvek sto korun má člověk v tísni nejen nocleh, ale dostane také jídlo, teplý nápoj a bude mít možnost se vysprchovat. Nocleženky je možné zaplatit i přes internet.

Příbram a Mladá Boleslav

„Zaplněnost je v tuhle chvíli takřka stoprocentní,“ řekl v pondělí ředitel příbramského centra sociálních a zdravotních služeb Jan Konvalinka. Přenocovat lze buď na lůžku za poplatek, nebo zdarma na takzvané teplé židli. „Teplá židle se dává nikoliv z kapacitních důvodů, ale tomu, kdo nemá peníze na nocleh,“ uvedl Konvalinka.

Pracovníci centra podle něj nenechají nikoho bez pomoci. „Pokud se ten člověk chová slušně, není pod vlivem alkoholu a nevyvolává konfliktní situace, tak nocleh dostane vždycky. Nenecháme nikoho zmrznout,“ dodal ředitel.

Lidé bez domova nezabíjí zima, ale podzim a jaro. Pomoci jim dokáže i naslouchání

Číst článek

Mladá Boleslav postavila v Poplužním dvoře již v listopadu vyhřívaný stan. K dispozici je lidem bez domova v případě, že teploty dva dny po sobě nevystoupí nad minus pět stupňů Celsia. Dosud ho využilo 192 bezdomovců, kteří v něm dostanou také vodu a teplý čaj. Pokud je stan v provozu delší dobu, město to vyjde zhruba na 50 000 korun za zimu. Nyní je nepřetržitě v provozu od 6. února. V noci na pondělí přespalo ve stanu 13 lidí, z toho dvě ženy, řekla mluvčí magistrátu Šárka Charousková.

Záchranná služba podle mluvčí Petry Effenbergerové v noci na pondělí nevyjížděla k žádnému případu podchlazení.

V Benešově je nyní komplikovanější situace kvůli rekonstrukci azylového domu, noclehárna by se měla otevřít až v březnu. Podle ředitelky pečovatelské služby Aleny Králíčkové je však o lidi bez přístřeší postaráno. „Máme prodlouženou dobu nízkoprahového denního centra a v noci dostanou klienti teplou židli u organizace Cirgus,“ řekla.

Podle meteorologů budou příští dny nejstudenějším obdobím letošní zimy. Teploty v noci klesnou pod minus deset stupňů, ve středu by se mohly pohybovat kolem minus 15 stupňů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme