Mráz udeřil. Nejchladněji bylo na Jelení v Krušných horách, kde naměřili -27,1 stupňů Celsia

Česko sevřel mráz. Průměrná minimální teplota se dostala na hodnotu minus 13,2 stupně Celsia. Vůbec největší mráz naměřili meteorologové v noci v Jelení v Krušných horách, kde teplota klesla až na minus 27,1 stupně. Teplotní rekordy pro neděli byly překonány na devíti ze 148 stanic, které měří teplotu 30 let a více, uvedl Český hydrometeorologický ústav. Podle meteorologa Josefa Hanzlíka platí varování před silnými mrazy až do odvolání.

Praha (Aktualizováno: 12:09 25. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počasí, zima, sníh, mlha (ilustrační foto) | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Pouze na třech měřicích stanicích v celém Česku se teploty v noci na neděli nepropadly pod minus deset stupňů. V Brodě nad Dyjí bylo -9,6 stupně, v Ústí nad Labem - Vaňově naměřili teplotu vyšší o jednu desetinu stupně a v pražském Klementinu klesla teplota na -9,8 stupně Celsia.

Meteorologové varují před silným mrazem. Místy bude i méně než 30 stupňů pod nulou

Číst článek

Tradičně nejchladněji bylo v noci na horách, kde se minimální teploty pohybovaly mezi -22 až -17 stupni. Nejnižší teploty pak meteorologové v noci naměřili v Krušných horách. Kromě již zmíněné stanice Jelení u mostu, kde bylo -27,1 stupně, klesla teplota pod hranici -24 stupňů i v samotném Jelení (minus 24,4 stupně) a na Rolavě (minus 24,3 stupně).

Z krajů bylo v noci nejchladněji na Vysočině, kde se teplota pohybovala v průměru kolem -15 stupňů. Naopak nejteplejším regionem byl Jihomoravský kraj s průměrnou teplotou -11,4 stupně.

Meteorologové varují před silnými mrazy. Na severovýchodě Česka spadnou teploty až k -14 °C

Číst článek

I v příštím týdnu budou hodnoty klesat hluboko pod nulu. „Nízké teploty se očekávají až do pátku, kdy by měly sestupovat na -10 až -15 stupňů při malé oblačnosti, slabém větru a sněhové pokrývce se budou pohybovat kolem -18 stupňů. Teploty budou ještě snižovány čerstvým až mírným větrem, takže pocitová teplota se pohybuje vždy o několik stupňů níže,“ řekl Radiožurnálu Hanzlík.

Podle meteorologů by teplota mohla na „tradičně nejstudenějších místech“ klesnout i pod -30 °C. Oteplovat by se mělo začít až na konci příštího týdne.

Meteorologové doporučují lidem chránit se více vrstvami teplého oblečení, teplými botami, rukavicemi a pokrývkou hlavy.

„Nedoporučuje se konzumovat alkohol, který rozšiřuje cévy a tím dochází k vyšším tepelným ztrátám, i když máme pocit tepla,“ doporučuje Český hydrometeorologický ústav.

Naděžda Hávová, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme