Mráz udeřil. Nejchladněji bylo na Jelení v Krušných horách, kde naměřili -27,1 stupňů Celsia

Česko sevřel mráz. Průměrná minimální teplota se dostala na hodnotu minus 13,2 stupně Celsia. Vůbec největší mráz naměřili meteorologové v noci v Jelení v Krušných horách, kde teplota klesla až na minus 27,1 stupně. Teplotní rekordy pro neděli byly překonány na devíti ze 148 stanic, které měří teplotu 30 let a více, uvedl Český hydrometeorologický ústav. Podle meteorologa Josefa Hanzlíka platí varování před silnými mrazy až do odvolání.

Praha (Aktualizováno: 12:09 25. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počasí, zima, sníh, mlha (ilustrační foto) | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Pouze na třech měřicích stanicích v celém Česku se teploty v noci na neděli nepropadly pod minus deset stupňů. V Brodě nad Dyjí bylo -9,6 stupně, v Ústí nad Labem - Vaňově naměřili teplotu vyšší o jednu desetinu stupně a v pražském Klementinu klesla teplota na -9,8 stupně Celsia.

Meteorologové varují před silným mrazem. Místy bude i méně než 30 stupňů pod nulou

Číst článek

Tradičně nejchladněji bylo v noci na horách, kde se minimální teploty pohybovaly mezi -22 až -17 stupni. Nejnižší teploty pak meteorologové v noci naměřili v Krušných horách. Kromě již zmíněné stanice Jelení u mostu, kde bylo -27,1 stupně, klesla teplota pod hranici -24 stupňů i v samotném Jelení (minus 24,4 stupně) a na Rolavě (minus 24,3 stupně).

Z krajů bylo v noci nejchladněji na Vysočině, kde se teplota pohybovala v průměru kolem -15 stupňů. Naopak nejteplejším regionem byl Jihomoravský kraj s průměrnou teplotou -11,4 stupně.

Meteorologové varují před silnými mrazy. Na severovýchodě Česka spadnou teploty až k -14 °C

Číst článek

I v příštím týdnu budou hodnoty klesat hluboko pod nulu. „Nízké teploty se očekávají až do pátku, kdy by měly sestupovat na -10 až -15 stupňů při malé oblačnosti, slabém větru a sněhové pokrývce se budou pohybovat kolem -18 stupňů. Teploty budou ještě snižovány čerstvým až mírným větrem, takže pocitová teplota se pohybuje vždy o několik stupňů níže,“ řekl Radiožurnálu Hanzlík.

Podle meteorologů by teplota mohla na „tradičně nejstudenějších místech“ klesnout i pod -30 °C. Oteplovat by se mělo začít až na konci příštího týdne.

Meteorologové doporučují lidem chránit se více vrstvami teplého oblečení, teplými botami, rukavicemi a pokrývkou hlavy.

„Nedoporučuje se konzumovat alkohol, který rozšiřuje cévy a tím dochází k vyšším tepelným ztrátám, i když máme pocit tepla,“ doporučuje Český hydrometeorologický ústav.

Naděžda Hávová, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme