Meteorologové zrušili výstrahu před sněhem, nově varují před mrazy. V pondělí bude až minus 16 stupňů

Výstraha meteorologů před sněžením, sněhovými jazyky a závějemi, platná původně do nedělního odpoledne, byla zrušena. Nově ale platí výstraha před silným mrazem. Oznámil to v neděli Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Mráz zasáhne zřejmě celé Česko v noci na pondělí, může být až minus 16 stupňů Celsia. Od pondělního odpoledne pak opět platí výstraha před sněhovými jazyky a závějemi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mráz, led, rampouchy, zima (ilustrační foto)

Největší pravděpodobnost silných mrazů je v jihozápadní polovině Česka (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Sněžení na severovýchodě území již ustává, proto rušíme zbytek platnosti předešlé výstrahy. Zároveň na našem území slábne vítr, proto rušíme i zbytek výstrahy na tvorbu sněhových jazyků a závějí, která platila do nedělního odpoledne,“ oznámili pracovníci ústavu. Silné sněžení působilo v sobotu problémy v celém Česku, velké potíže v dopravě či dodávkách proudu byly hlavně na jihu Čech. V neděli dopoledne sněžilo ještě například v Moravskoslezském kraji.

Česko se dál potýká se sněhem, silničáři vyjeli i v noci. Vlaky mají i několikahodinová zpoždění

Číst článek

Nově meteorologové vydali výstrahu před silným mrazem, která platí pro celou zemi od nedělních 21.00 do pondělních 09.00. V předpovědi počasí ČHMÚ uvedl, že v noci na pondělí budou teploty klesat na minus sedm až minus 12 stupňů, ale při zmenšené oblačnosti mohou být místy i kolem minus 16 stupňů.

„Místa se silným mrazem budou po republice rozložena velmi nerovnoměrně. O něco větší pravděpodobnost silných mrazů je v jihozápadní polovině České republiky, naopak na severu a severovýchodě území bude míst s nejnižší teplotou pod minus 12 stupňů Celsia o něco méně,“ uvedl ústav. Sněžit bude v noci podle předpovědi jen ojediněle a slabě.

„V pondělí odpoledne pak začne ve východní polovině Česka foukat mírný jihovýchodní vítr. Vzhledem k tomu, že v této oblasti leží prachový sníh, tak očekáváme tvorbu sněhových jazyků, a zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny i závějí,“ oznámili meteorologové. Výstraha před závějemi nebo sněhovými jazyky platí celou Moravu a Slezsko i východní okraj Čech od pondělních 15.00 do úterních 10.00.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme