Mráz přidělává práci chovatelům krav, ohrožuje i letošní úrodu

Méně mléka dávají kvůli silným mrazům krávy většiny chovatelů v Česku. Kromě podávání teplé vody místo studené musejí chovatelé oddělovat telata, kterým do vody přidávají sušené mléko, aby měla víc energie. Navíc hrozí popraskání vodovodního potrubí, protože v kravínech většina chovatelů netopí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodinná farma Jiřetice na Benešovsku

Rodinná farma Jiřetice na Benešovsku | Foto: Karel Chlumec

„Na většině území České republiky buď není sněhová pokrývka, nebo je velmi nepatrná. To jsou právě produkční oblasti, které produkují obilí, v tomto případě ozimnou řepku, takže nebezpečí je velké,“ uvádí prezident Agrární komory ČR Jan Veleba.

„U obilí je mrazuvzdornost kolem minus 16 stupňů, ale teploty jsou nad tuto hranici, takže pokud budou mrazy ještě trvat, je úroda opravdu ohrožena. Ale nejen u nás, týká se to i rozsáhlé oblasti Polska, Slovensko, Ukrajina a podobně,“ upozorňuje Veleba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vliv mrazů na chovatele a pěstitele vysvětlil na Rádiu Česko prezident Agrární komory ČR Jan Veleba

Mrazy mohou poškodit také vinohrady a ovocné stromy. Hůře na tom zřejmě budou peckoviny, zato jabloním a hrušním by podle ovocnářů ani hluboké mrazy nemusely uškodit

Podle šéfa Agrární komory se škody zatím nedají odhadnout: „U ovocných stromů je nebezpečí stejné jako na polích. Úroda bude určitým způsobem poškozena, ale to si musíme počkat, až mrazy pominou a až se někdy v březnu začnou dělat výnosové zkoušky, na polích se na porost natáhne fólie, aby tam bylo teplo a uvidí se, jak rostliny budou, či nebudou vegetovat. Ale lze říct, že loňská úroda se v letošním roce opakovat nebude.“

Jedinou výhodou současného počasí pro zemědělce může být vymrznutí škůdců. „Zcela určitě k určitému útlumu dojde, ale slyšel jsem taky odborný názor, že životní cyklus škůdců je tomu počasí přizpůsoben a v tuto dobu jsou někde v bezpečí. Myslím však, že to pozitivní vliv má,“ míní Veleba.

Přestože některé pojišťovny nabízejí pojištění proti vymrznutí plodin, většina zemědělců podle Veleby tento produkt nevyužívá a případné škody jim tak nikdo nezaplatí.

Václav Sochor, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme