Mráz si vyžádal už šest životů, zima navíc v následujících dnech nepoleví

Česko zažívá o víkendu velké mrazy. Nejchladnější byla noc z pátku na sobotu, meteorologové místy naměřili teploty i pod minus 30 stupňů Celsia. Nejnižší teplota byla na šumavské Rokytské slati, ráno tam naměřili minus 34,6 stupňů. Podle předpovědi v nadcházejících dnech tepleji nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sníh ilustrační foto | Foto: Šárka Škapiková

Mráz má také pravděpodobně na svědomí životy šesti lidí. Kromě Prahy umrzl jeden člověk i v Brně a Karviné. Velmi chladné počasí je rizikem především pro lidi bez domova. Od pátku do nedělního dopoledne vyjížděly posádky pražské záchranné služby k 11 případům podchlazených lidí.

Podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu ještě mrznout bude. V noci na pondělí teploty na Moravě, Slezku a v části východních Čech klesnou pod minus 12 stupňů. Na severovýchodě až pod minus 18 stupňů. Velmi mrazivá pak na východě bude i noc na úterý.

Zima ale naopak nevadila lyžařům. O víkendu jich vyrazilo na do horských středisek několik tisíc. Na své si přišli jak lyžaři, tak běžkaři. Přírodního sněhu bylo dostatek. Někteří vlekaři ve Zlínském kraji si ale stěžovali, že silný mrát jim část lyžařů odradil.

Na pozoru se mají i horští záchranáři. „Zaznamenali jsme jen obvyklé lyžařské úrazy, kterých nebylo příliš mnoho,“ řekl dispečer Horské služby Beskydy. Podle náčelníka jesenické horské služby Michala Klimeše ošetřili záchranáři asi 25 úrazů, žádný z nich ale nebyl vážný.

Silné mrazy svírají Evropu, Rusko i Turecko už čtvrtým dnem. Špatně sjízdné jsou některé silnice. V důsledku zimy v Polsku zahynulo od listopadu už více než 55 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme