Mráz už stavařům většinou nevadí, některým ale dlouhá zima bere práci

Zimní počasí a teploty bod bodem mrazu byly dříve pro stavebnictví problémem. V dnešní době už to díky moderním technologiím většinou neplatí, některá odvětí jsou ale na počasí stále závislá. Kvůli dlouhotrvající zimě mají nyní problémy někteří řemeslníci, kterých se posunutý začátek sezóny citelně dotýká.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První sníh v Praze 29.11.2010 na Vinohradech | Foto: Khalil Baalbaki

Dlouhá zima dělá starosti například jednateli pokrývačské firmy První chodská Vladimíru Zábranskému.

„Letošní zima je nejhorší za posledních pět let, kdy se zatím v podstatě nedá vůbec dělat. Počasí je proměnlivé a je to vnější vliv. Kromě všeobecně známé krize ve stavebnictví je to druhá zásadní věc, která ovlivňuje rentabilitu našich zakázek, a ta je velmi špatná,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech některých řemeslníků kvůli mrazivému počasí informovala redaktorka Barbora Kreuzerová

Zatímco pokrývání střech je v mrazu nemyslitelné, většina méně specializovaných stavebních firem problémy s nízkými teplotami už nemá. Technologie, díky kterým tomu tak je, popisuje Darina Dostálová z Vysokého učení technického v Brně:

„Dnes už počasí stavebnictví příliš neovlivňuje, protože máme prostředky například pro tuhnutí betonu, pro betonování při minusových teplotách,“ vysvětluje.

A z praxe to potvrzuje i prezident svazu podnikatelů ve stavebnictví. Špatné počasí může podle něj maximálně zbrzdit výstavbu silnic, nejde ale o nic dramatického. „Počasí už pro nás dlouho není tím fenoménem, s kterým bychom se neuměli vypořádat a který by nějakým způsobem dramaticky ohrožoval otázku termínů, harmonogramu, cen a podobně,“ tvrdí.

Práce nepřibude ani v dubnu

S tím, že je stavebnictví sezónní záležitostí, počítá podle výkonného ředitele stavební firmy Sostaf Zdeňka Bulíčka každý podnikatel v tomto oboru. Horší už podle něj je, že práce stavařům výrazně nepřibude ani v druhém čtvrtletí letošního roku.

„My počítáme s tím, že vlastně první kvartál každého roku je zmenšená produkce. V současné době vidíme horší věc, že se ani v tom dubnu nebudeme moci naplno rozběhnout, protože je nedostatek zakázek,“ konstatuje Bulíček.

Málo zakázek a stálý propad oboru je podle stavařů dán hlavně menším objemem veřejných zakázek, důsledky dluhové krize a šetřením obyvatel.

Silničáři prodlužují pohotovost

Silničáři zase kvůli dlouhé zimě prodlužují pohotovost zhruba do poloviny dubna. Ze zákona by měla končit k poslednímu březnu, ale vzhledem ke stále zimnímu počasí budou silničáři v plné síle připraveni i nadále.

„My jsme zatím prodloužili platnost pohotovosti, dispečinku a zpravodajské služby do 10. dubna,“ potvrzuje ředitel odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy Milan Dont a dodává:

„Upřímně už věříme, že brzy přestane sněžit a že už si budeme užívat jarních měsíců, protože ta letošní zima skutečně byla dlouhá a následky na silnicích asi řidiče velmi stresují. Průběh té zimy se samozřejmě na kvalitě silnic velmi významně projevil.“

Eva Kézrová, Barbora Kreuzerová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme