Mráz zabil v Česku pět lidí, podle meteorologů ještě zesílí

Zlomené železniční i tramvajové koleje, selhávající technika i prasklá vodovodní potrubí. Za to i řadu jiných potíží mohou několikadenní silné mrazy. Teploty hluboko pod nulou mají na svědomí i další oběti z řad bezdomovců. Jen dnes zemřelo v souvislosti s počasím pět lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena se chrání před mrazem - ilustr. foto | Foto: ČTK

Tři mrtvé dnes našli v Praze, další bezdomovci umrzli na Liberecku a na Ostravsku.

Naopak téměř zázrakem přežil noc pod širým nebem starší muž na Karlovarsku, který si zlomil kotník a byl nalezen až ráno.

Bezdomovci sice mohou mrazy přečkat v noclehárnách nebo denních centrech, tohle štěstí ale mají jen někteří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mrazivé počasí má na svědomí další mrtvé i problémy v dopravě. Situaci shrnuje redaktorka Viktorie Hošková

„Mrazy jsou venku nebezpečné. Musel bych si vyhlédnout nějaké nádraží,“ říká muž, který využil nabídky denního charitního centra v Kutné Hoře.

V současných mrazech tam přijde mnohem víc bezdomovců než obvykle a podobně to vypadá i jinde. Noclehárny proto zvýšily počet lůžek.

„Rozšiřujeme kapacitu z 30 na 50 lůžek a v azylovém domě i v nízkoprahovém centru jsme schopni nabídnout dalších 40 takzvaných volných židlí,“ upřesnil ředitel ostravské charity Martin Pražák.

O víkendu spadnou teploty pod -30 stupňů

Silné mrazy komplikují i dopravu. Potíže jsou kvůli tuhnoucí naftě, železničáře zase potrápily zlomené koleje a zamrzlé výhybky. Plné ruce práce měli hlavně v okolí Prahy.

„Opět se objevil lom koleje na trati do Berouna, měli jsme lom koleje také mezi Prahou-Vršovicemi a odstavným nádražím, což byl veliký problém, protože jsme nemohli přistavovat soupravy vlaků EuroCity, InterCity a podobně,“ popsal Radek Joklík z Českých drah.

Problémy budou nejspíš přetrvávat i v dalších dnech. Mrazy totiž podle meteorologů zatím nepoleví, v pátek a o víkendu naopak ještě zesílí. Ojediněle může teplota spadnout i pod -30 stupňů. V celé Evropě už extrémní zima zabila víc než 120 lidí.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme