V noci v Česku padaly teplotní rekordy. Na Šumavě stanice naměřila minus 13,7 stupně

Nejnižší teplotu minus 13,7 stupně naměřila v noci stanice na Březníku u Modravy. Noc na středu by mohla být ještě chladnější, v pátek by se teploty měly udržet kolem nuly. Podle meteoroložky Českého hydrometeorologického ústavu byly v úterý rekordní teploty naměřeny u 15 ze 154 stanic s delší měřicí tradicí. Počasí se podle ní podobá začátku minulého týdne, kdy mrzlo několik nocí za sebou.

Březník u Modravy Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

námraza

Mrazivé noci mají ještě trvat a noc na středu by mohla být chladnější než ta uplynulá. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Noc na úterý byla v České republice mrazivá a desetina stanic, které měří teplotu déle než třicet let, zaznamenala teplotní rekord. Nejchladněji v zemi bylo na Šumavě, konkrétně na Březníku u Modravy, kde meteorologové naměřili minus 13,7 stupně. Rekord minus 14,5 stupně z roku 2004 tam však podle pracovnice Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) překonán nebyl. Mrazivé noci mají ještě trvat a noc na středu by mohla být chladnější než ta uplynulá.

Podle meteoroložky rekordní teploty byly u 15 ze 154 stanic s delší měřicí tradicí. V nižších polohách byla největší zima ve Zlínském kraji, přičemž nejvíce mrzlo v Hošťálkové na Vsetínsku. Bylo tam minus 9,2 stupně, uvedla zaměstnankyně ČHMÚ.

Horská služba varuje před náledím a ledovkou v Krkonoších. I přes den tam bude pod nulou

Číst článek

Doplnila, že nynější počasí se podobá začátku minulého týdne, kdy mrzlo několik nocí za sebou. Na Šumavě se tehdy dostaly teploty až pod minus 20 stupňů Celsia. Nyní podle předpovědi meteorologů už takový mráz zřejmě nebude. Očekávají, že v noci na středu a na čtvrtek budou nejnižší teploty mezi minus dvěma až minus sedmi stupni, ojediněle můžou spadnout až k minus deseti stupňům. V noci na pátek by se teploty mohly už udržet kolem nuly.

V souvislosti s očekávaným počasím meteorologové varovali před mrazy zejména zemědělce a ovocnáře, kteří by podle nich měli přikrýt nebo jinak ochránit před mrazem rostliny a kvetoucí ovocné stromy. Například meruňkové sady podle Ovocnářské unie už poničily silné mrazy z minulého týdne.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme