Pár vyrazil na túru do Krkonoš v teplácích a teniskách, musela ho zachraňovat horská služba

Do hor i kvůli mimořádným opatřením vlády vyráží čím dál více turistů, kteří nemají správné vybavení. Příkladem je i dvojice mladých lidí, které musela krkonošská záchranná služba v sobotu zachraňovat z Obřího dolu. Do mrazu se vydali jen v teniskách a teplácích, neměli ani baterku. „Vybrali si cestu přes Obří důl pro skialpinisty, nikoliv pro pěší,” popsal náčelník místní horské služby Pavel Jirsa. Jejich záchrana byla podle něj velmi náročná.

Fotografie Krkonoše Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na túru vyrazili jen v teplákách a teniskách | Zdroj: Horská služba ČR

Muž a žena vyrazili v sobotu odpoledne na túru z Pece pod Sněžkou. To bylo ale podle horské služby pouze první z nepsaných pravidel, které porušili.

„Na cestu se vydali pozdě odpoledne, byli špatně obutí i oblečení, neměli s sebou suché náhradní věci ani čelovku či baterku. Vybrali si cestu přes Obří důl pro skialpinisty, nikoliv pro pěší, na své cestě přetnuli lavinový svah a v mobilu neměli aplikaci Záchranka,“ vysvětlil Jirsa.

Kolem sedmé večer se ale dostali do potíží a zavolala proto o pomoc. Navíc nejdříve nedokázali policii ani horské službě popsat, kde se nachází. Až později záchranáři zjistili, že se dvojice zastavila u takzvaného špičatého kamene s modrou turistickou značkou.

I přesto po nich museli pátrat dva týmy - jeden od Luční boudy, druhý z Obřího dolu.

„Když je naši členové našli, byli oba silně podchlazení a naprosto vyčerpaní. Zmrzlo jim i pití, které měli s sebou. Takže jsme jim okamžitě poskytli tepelný komfort, náhradní oblečení, nápoj i energetické bonbóny na vzpruhu organismu,“ popsal jejich nalezení člen zásahu Wolfgang Berger.

Jirsa dodal, že je neobvyklé, kolik lidí v posledních dnech i kvůli opatřením vyráží do hor bez patřičného vybavení.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme