Požár mrazíren v Mochově: Oheň se nedaří dostat pod kontrolu, na místě pomáhá hasit i vrtulník

Hasiči zasahují u rozsáhlého požáru v areálu mrazíren v Mochově u Prahy. Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu. Oheň se nedaří dostat pod kontrolu, v areálu se propadla střecha a na místě pomáhá hasit i vrtulník. V rámci mezikrajské výpomoci k požáru vyrazili také pražští hasiči se speciálním zařízením Cobra, uvedli na svém twitteru.

Mochov (Aktualizováno: 18:28 23. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z hal je kompletně zasažena ohněm, škodu majitel odhadl na 100 milionů korun. Zásah potrvá určitě do soboty, řekl odpoledne mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Na místě zasahuje přes 50 jednotek, což je zhruba 200 hasičů. „Požár se nám stále nedaří dostat pod kontrolu, musíme sem kyvadlově dovážet vodu,“ uvedl Svoboda.

„Kolem 18. hodiny je plánována redukce zasahujících jednotek a hlavně vystřídání,“ dodal mluvčí.

Požár v Mochově zachvátil jednu z plechových hal, zásah potrvá delší dobu. Hoří totiž zateplení, k němuž se hasiči komplikovaně dostávají. Na místo dorazili v rámci výpomoci i pražští hasiči, kteří sem dopravili takzvanou Kobru, speciální hasicí zařízení, které dokáže vodním paprskem prořezávat sendvičové konstrukce hal. Udělá to díru a pak to dokáže hasit, takže nám to hodně zjednodušuje přístup do míst, kam se nemůžeme dostat, vysvětlil Svoboda.

Na místo byl večer vyslán vrtulník s bambi vakem, který umožní podle Svobody hasit místa, na která by se hasiči normálně nedostali.

Kouř nad dálnicí

K požáru vyrazilo i mobilní operační středisko, což je speciální vozidlo vybavené dvěma operátorskými pracovišti. Jeho součástí je i toaleta, sprcha, zásobník na pitnou vodu, kuchyňský kout, lůžková a zasedací část. „Bude sloužit jako zázemí pro zasahující,“ uvedla Petra Effenbergerová, mluvčí ZZS Středočeského kraje.

Policejní mluvčí Eva Hašlová řekla, že kvůli zásahu byla preventivně omezena rychlost na nedaleké dálnici D11. Nad dálnicí se valí hustý kouř. Na místo dorazila chemická laboratoř, která bude měřit koncentraci zplodin v ovzduší. Podle České televize už lidé z okolí dostali doporučení neotvírat okna.

Nejde zdaleka o první požár v areálu bývalých mrazíren. V roce 2012 tam hasiči likvidovali požár jedné z hal, příčinou byla nedbalost. Při rozebírání konstrukce prázdného objektu byly porušeny požární předpisy. Rozsáhlý požár likvidovali hasiči v areálu mochovských mrazíren také o dva roky dříve, kdy se vznítila bývalá výrobní hala.

ČTK, rez, pla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme