Mrazy budou Česko trápit až do neděle

Česko dál trápí silné mrazy. Koncem týdne může rtuť teploměru v horských údolích ojediněle klesnout až k mínus 35 stupňům. Na extrémní mrazy by si měli dávat pozor především starší a chronicky nemocní lidé a také malé děti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena se chrání před mrazem - ilustr. foto | Zdroj: ČTK

Česko budou mrazy trápit až do neděle. Na Rohanském ostrově v Praze dnes vyroste mobilní stan pro lidi bez domova. Město tím chce navýšit kapacitu komunitních center, která přestává v současných extrémních mrazech stačit. Před mrazy se ve stanu může dočasně ukrýt až šedesát lidí.

Zatímco dnes ráno teploměry ukazovaly nejčastěji kolem -13 stupňů Celsia, zítra ráno se ochladí k -17. V mrazových kotlinách až pod minus 30 stupňů. Podrobnou předpověď počasí naleznete na naší speciální stránce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O mrazivém počasí mluvila v Dopoledním Radiožurnálu redaktorka Alžběta Havlová

Rok 1929 se opakovat nebude

V mrazových kotlinách padají teplotní rekordy, ale zřejmě ani na konci týdne, kdy čekáme přes den teploty od -12 do – 19 stupňů, se nedostaneme k teplotám pod minus 40 stupňů, které Češi zažili v roce 1929. Meteorologové však nevylučují, že právě v těch v mrazových kotlinách může být až na - 35 stupňů.

Problémů spojených s nízkou teplotou je hodně. Týkají se třeba kolejí, divokých i domácích zvířat, rostlin, automobilů atd. V první řadě ale hlavně lidí, zvláště malých dětí a starších nebo nemocných občanů.

Dětem je třeba před odchodem ven namazat obličej ochranným krémem. Praktická je kukla. Rukavice, teplé oblečení a dobrá obuv je samozřejmostí. Teplou čepicí rozhodně nic nezkazíte a bude vám venku příjemněji. A také platí pravidlo, čím více vrstev, tím lépe.

Na Ukrajině už kvůli silným mrazům zemřelo přes třicet lidí. Oběti hlásí také Rumunsko, Polsko, Litva, ale i jižní státy. Rekordní teploty kolem - 20 stupňů už naměřili také na severu Řecka, v Bulharsku dokonce - 30.

Milan Kopp, Kateřina Causidisová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme