Mrazy v Česku pokořily arktickou třicítku, zamrzá i nafta

Teplotní rekordy padly dnes na 105 ze 155 měřicích stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Nejnižší teplota dnešního dne a zatím i celé letošní zimy byla naměřena u Kvildy na Prachaticku, minus 38,1 stupně Celsia. Mráz má na svědomí i několik lidských životů, podle některých zdrojů minimálně 5, podle jiných dokonce 10. Převážně šlo o bezdomovce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arktické mrazivé počasí panovalo 3. února také na Jihlavsku

Arktické mrazivé počasí panovalo 3. února také na Jihlavsku | Zdroj: ČTK

Nejchladnější dnešní ráno zaznamenal ČHMÚ konkrétně na šumavské stanici u Jezerní slati, nedaleko Kvildy. Václav Vostradovský, starosta Kvildy, v Ozvěnách dne upozornil, že v oblasti jde o stálé počasí v rámci zimního období a lidé jsou na to zvyklí.

„Kvilda samotná je nejvýše položená obec v ČR a před nedávnem jsme získali další rekord, certifikát nejstudenějšího místa ČR a to je právě Jezerní slať a meteostanice Perla právě na této slati,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zatím nejchladnější letošní ráno v Česku bylo zaznamenal ČHMÚ nedaleko šumavské Kvildy. Hostem Ozvěn dne byl starosta Kvildy, Václav Vostradovský.

Dodal, že ráno bylo v centru obce minus 30 stupňů, kolem poledne se ale oteplilo a teploměr ukazoval kolem minus dvaceti stupňů Celsia. „To je příjemná teplota. Ta zima je de facto spojená se sněhem, což je optimální. Hoirší by byli holomrazy. Takže dnes je to klasika, klima je bez problémů,“ dodal.

Meteorologové očekávají, že podobně mrazivá bude i nadcházející noc. Překonat dosavadní teplotní rekord, který pochází z roku 1929 a představuje -42,2 stupně, se ale podle nich nepodaří. Na Rádiu Česko to potvrdil Marián Sandev z Českého hydrometeorologického ústavu.

„Příliv studeného vzduchu bude vrcholit během dnešního a zítřejšího dne. V noci budou teploty klesat na 16 až 20 stupňů pod nulou, v mrazových kotlinách v horských oblastech i pod -30 stupňů Celsia. K překonání rekordu ale není předpoklad,“ upřesnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O současných mrazech jsme na Rádiu Česko mluvili s meteorologem Mariánem Sandevem ČHMÚ a s náčelníkem Horské služby ČR Jiřím Brožkem.

„K postupnému oteplování by mělo docházet uprostřed příštího týdne. Stále se ale bude jednat o teploty, které se budou v noci pohybovat kolem -14 stupňů, přes den kolem 8 stupňů pod nulou,“ doplnil.

Mráz komplikuje provoz také na železnici. Jen po jedné koleji se jezdilo třeba v jednom z úseků hlavního tahu z Prahy do České Třebové, kudy projíždí řada dálkových spojů. Kvůli prasklé výhybce v Bohušovicích nad Ohří nabírají zpoždění například i vlaky na trati mezi Prahou a Děčínem.

Podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka jsou ale i další závady, které musí zaměstnanci v těchto dnech řešit:

„Samozřejmě mráz nemá vliv pouze na infrastrukturu, ale také na vozidla. Dochází k častějším poruchám zejména motorových vozů, kde nám zamrzá nafta. Nemá to většinou ale velký dopad, rozhodně ne celosíťový. Zpravidla nahradíme vlak autobusovou dopravou a další spoje pak už jedou bez problému.“

Nebezpečí na zmrzlých řekách

Před vstupem na led vodních toků důrazně varuje Povodí Ohře. I když jsou venkovní teploty hluboko pod bodem mrazu a vodní plochy jsou na první pohled zmrzlé, hrozí na nich nebezpečí.

Odborníci upozorňují, že zamrzlá koryta vodních toků mají hned několik úskalí. Pod ledem stále proudí voda, která v některých místech výrazně zeslabuje ledovou celinu. Navíc tu hrozí vznik tak zvaného ledochodu.

Pokud člověk vstoupí na takové místo, může se během okamžiku ocitnout pod ledovými krami, ale i před naprosto nepředvídatelným ledochodem, který je srovnatelný s lavinou, před kterou není úniku. Ledochody se vytváří při současných teplotách, hlavně kolem -10 °C.

Mráz vyhání lyžaře ze sjezdovek

Kvůli extrémním mrazům omezila provoz i některá střediska v Jeseníkách. Návštěvnost tento týden i přes ideální sněhové podmínky výrazně klesla. Přes den jsou sjezdovky poloprázdné, na večerní lyžování jezdí jen minimum lidí. A dlouho prý na svahu nevydrží.

„Samozřejmě vlivem mrazu došlo k poklesu minimálně o 50 procent, nejmarkantnější je to při večerním lyžování, kdy došlo k 80procentnímu úbytku, protože teploty poslední dva večery překračují 20 stupňů pod nulou,“ dodal provozovatel skiareálu ve Filipovicích Miroslav Páral.

Strážníci hlídají bezdomovce, aby neumrzli. Azyly jsou plné

Číst článek

Podle náčelníka Horské služby Jiřího Brožka ale ani extrémní počasí nemusí dospělým a dětem zkazit radost ze sportování.

Kvůli silným mrazům už na Ukrajině zemřelo přes 100 lidí

Číst článek

„Turistům a lyžařům bych doporučil, aby pohyb venku rozdělili do nějakých částí a aby ho skutečně částečně omezili. Je potřeba se dané situaci přizpůsobit, ať už se to týká oblečení, pohybu a podobně,“ řekl na Rádiu Česko náčelník Horské služby České republiky Jiří Brožek.

Upozornil, že pozor by měli dávat rodiče na horách zejména u dětí do tří let, které mají špatnou termoregulaci, ty by měly vycházet ven minimálně. „Větší děti se musí pohybovat, mít teplé oblečení a je potřeba jejich pobyt venku zkrátit a střídat s pobytem uvnitř,“ dodal.

Jana Zemanová, Andrea Švubová, Veronika Sedláčková, Karolína Koubová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme