MŠMT připravilo návrh reformy univerzit. Peníze škole zajistí smlouva se státem

Tři typy vysokých škol, smlouvy univerzit se státem nebo méně administrativy. To jsou základní cíle reformy vysokých škol z dílny současného ministra školství Petra Fialy. Vyplývá to z materiálu k diskuzi, který má Radiožurnál k dispozici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzitní vzdělání. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Vysoké školy by od ledna 2016 měly se státem uzavírat smlouvy. V ní by vysoká škola měla prozradit své záměry v oblasti investic. Univerzity by dostaly od státu slíbený určitý objem peněz na tři až pět let dopředu.

Úředníci ministerstva školství chystají náběh kontraktového financování na konec roku 2015.

Úředníci také ponechali také původní plány: školy budou výzkumné, vzdělávací a profesně zaměřené.

Návrh počítá i s tím, že se soukromé a veřejné školy budou moct slučovat. To potvrdil i ministr školství Petr Fiala v nedávném rozhovoru pro Radiožurnál:

„Tady je potřeba také vytvořit legislativní nástroje, které by usnadnily integraci, nebo jí nebránily. Protože v současnosti, když se dva soukromé subjekty, které nabízejí vysokoškolské vzdělání, sloučí a vytvoří třetí právnickou osobu, přijdou o akreditace. Což je třeba věc, která nepochybně představuje psychologickou ale i praktickou překážku pro integraci.“

Reforma univerzit se připravuje už několik let. Kvůli změnám chystali úředníci nový zákon. Ministr Fiala ale kontroverzní reformu stáhnul. Novinky tak upraví v pořadí už dvacátá novela zákona o vysokých školách z roku 1998.

Klára Bílá, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme