Mučení a popravy v Uherském Hradišti. Podívejte se do věznice s pohnutou historií

Bývalá věznice v Uherském Hradišti má pohnutou minulost. Její zdi znala za protektorátu řada českých vlastenců a protifašistických bojovníků. Nejtemnějším obdobím ale byla padesátá léta, tedy doba komunisty zinscenovaných procesů. Ve věznici tehdy trpěly stovky lidí z řad politické opozice i lidí zcela nevinných. Státní bezpečnost je vyslýchala způsoby, které si v ničem nezadaly s vyšetřovacími metodami gestapa. Bývalá věznice desítky let chátrala, teď ji čeká oprava. Zpravodajský server iROZHLAS.cz ji ještě zachytil tak, jak si ji pamatují někdejší vězni.

Virtuální prohlídka Uherské Hradiště Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznice v Uherském Hradišti | Foto: Filip Jandourek

Nápravné zařízení v centru Uherského Hradiště přijalo první delikventy krátce po svém vzniku koncem 19. století. Pohled ze dvora.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Za německého protektorátu zde trpěli čeští vlastenci a odpůrci nacistického režimu. Po osvobození pak lidé odsouzení mimořádnými lidovými soudy, které měly stíhat nacistické zločince, zrádce a jejich pomahače. Ve věznici se tehdy i popravovalo. Pohled na samotky.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Nejtemnějším obdobím v historii uherskohradišťské věznice jsou ale padesátá léta spojená s výslechy, mučením a smrtí nevinných nebo politicky nepohodlných lidí.

„Je spojeno s vyšetřovacími metodami příslušníků Státní bezpečnosti z padesátých let, které byly opravdu velice kruté a velmi tvrdé. Nejznámější případ je použití takzvaného indukčního přístroje, jakýchsi elektrických bot," popsal před časem historik Slováckého muzea Pavel Portl.

Působil zde i Alois Grebeníček, otec poslance a bývalého předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka.

Z kaple také zmizel oltář i veškeré náboženské motivy. Nahradila je velká rudá hvězda a nápis Proletáři všech zemí, spojte se! Pohled od kaple.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Poslední vězni i dozorci odtud odešli v roce 1960, kdy zařízení přestalo fungovat. Dlouhá desetiletí pak byla zcela opuštěná a čekala na nové využití, kterého se zřejmě nakonec dočká. Pohled na samotku s toaletou.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Po opravě má v prostorech vzniknout muzeum totalitních režimů. V objektu budou dvě stálé expozice, Muzeum totalitních režimů věnované historii věznice a Železná opona zobrazující komunistickou propagandu.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

S bývalou věznicí také jako se svým budoucím sídlem počítá soud, který v její části skladuje spisy. Sídlit zde mohou i jiné instituce státu.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Filip Jandourek, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru