Podezřením z mučení vězňů ve Světlé nad Sázavou se zabývá havlíčkobrodský soud. Spis má 1500 stran

Případem sedmi dozorců ze ženské věznice Světlá nad Sázavou, kteří jsou podezřelí z mučení a nelidského a krutého zacházení, se bude zabývat Okresní soud Havlíčkův Brod. ČTK to ve středu řekl dozorující státní zástupce Lukáš Vodička z Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové. Podle obžaloby se dozorci loni v lednu podíleli na několikahodinovém fyzickém i psychickém mučení odsouzené ženy.

Světlá nad Sázavou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznice Všehrdy

Vězeňská služba vnímá případ jako pochybení jednotlivců. Ilustrační foto | Foto: Václav Štefan | Zdroj: Český rozhlas

Spis je podle Vodičky poměrně rozsáhlý a čítá kolem 1500 stran. Příslušný soudce havlíčkobrodského soudu nyní spis prostuduje a poté rozhodne, zda nařídí líčení, nebo věc vrátí k došetření. Obžalobu státní zástupce soudu podal před vánočními svátky.

Psychické i fyzické mučení v české věznici: skupina dozorců je obžalovaná z týrání vězeňkyně

Číst článek

Státní zástupce Vodička případ na dotaz ČTK zatím blíže nekomentoval. Uvedl pouze, že vzhledem k množství obžalovaných příslušníků nejde o zcela obvyklý případ.

Dozorci byli podle úterního vyjádření mluvčí vězeňské služby Markéty Prunerové po sdělení obvinění letos v březnu zproštěni výkonu služby, s obsahem obvinění se neztotožňují.

Pět dozorců podle mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivany Nguyenové připoutalo odsouzenou po jejím nevhodném verbálním chování služebními pouty k okenní mříži, přičemž ruce měla od sebe a v úrovni hlavy. Měli k tomu souhlas nadřízené a dozorčí uzavřeného oddělení, uvedla.

Pochybení jednotlivců

„Po dvou hodinách měla být poškozená přepoutána do polokleku s rukama ve vodorovné poloze a o další půl hodinu měli dozorci ruce přepoutat do maximální možné šířky od těla na téměř hodinu. Po celou dobu měli dozorci úmyslně nechat otevřené okno, kdy na odsouzenou proudil s ohledem na lednové počasí chlad, a měli ji ponižovat,“ popsala mluvčí GIBS.

Vězeňská služba podle Prunerové vnímá případ jako pochybení jednotlivců, nikoli systému. Podle vyjádření vězeňské služby zveřejněné na jejím webu provedla vězeňská služba v zařízení ve Světlé nad Sázavou v roce 2020 cílenou kontrolu v souvislosti s tímto případem a nezjistila systémová pochybení.

Věznice ve Světlé nad Sázavou vznikla v březnu 2000 přestavbou školy v přírodě. První odsouzené ženy do ní nastoupily ve stejném roce v listopadu. Věznice má přes 750 míst. Jako jediná věznice v České republice zajišťuje výkon vazby a trestu odnětí svobody matek nezletilých dětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme