Muchův vnuk Slovanskou epopej ve Veletržním paláci nechce

Vnuk Alfonse Muchy a prezident Muchovy Nadace John Mucha chce zabránit přemístění Slovanské epopeje do Veletržního paláce v Praze. Radní hlavního města mají v plánu dvacet obrazů o českých a slovanských dějinách z Moravského Krumlova vyvézt už na podzim. John Mucha tomu hodlá zabránit, proto by mohl dnes pravděpodobně rozporovat darovací smlouvu, kterou Alfons Mucha přenechal dílo městu Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovanská epopej | Foto: kultura.praha-mesto.cz

Zatímco radnice Prahy nově prosazuje lokalitu na vrchu Vítkov a než tam nová budova vznikne, tak olejomalby o slovanských a českých dějinách umístí ještě letos na podzim ve Veletržním paláci, tak John Mucha chce, aby muzeum vyrostlo na pražské Letné, v místě někdejšího Stalinova pomníku. A přeje si, aby zatím dědečkova díla na zámku Moravský Krumlov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj kauzy kolem Slovanské epopeje sleduje Michaela Vetešková.

Už v dřívějším rozhovoru pro Český rozhlas John Mucha uvedl, že má v ruce dokument, který může řádně zamíchat s majetkovými právy na Slovanskou epopej.

„My máme dokument, který on napsal a když ho psal, tak mu to muselo lomit srdce. Když by, nedej bože, šlo do tuhého, tak ten dokument vyjede,“ řekl Mucha.

Podle radního pro kulturu Ondřeje Pechy jsou ale prostory zámku v Moravském Krumlově zchátralé. „Takže je možné, že to dílo už tam nepůjde vystavovat a my budeme muset potom řešit situaci, kdy budeme muset dílo skutečně odvézt,“ poznamenal Pecha.

Nový pavilon byl podmínkou

John Mucha bude pravděpodobně rozporovat darovací listinu svého dědečka, ve které uvádí, že daruje hlavnímu městu Praze všech dvacet obrazů pod podmínkou, že pro ně vybuduje nový výstavní pavilon. Radní říkají, že smlouva jednoznačně říká, že obrazy patří Praze a není přesně stanoveno, dokdy má být pavilon postaven.

„Naše právní rozbory, které máme, nejsou samozřejmě nové, už jsme to řešili několikrát, tak všechny jsou o tom, že tato smlouva je platná a že by hlavní město nemělo o Epopej přijít,“ řekl Pecha.

John Mucha si myslí ale něco jiného. „Z minulých několika studií, které dělali právníci pro magistrát už v padesátých letech, kdy magistrát rozporoval s babičkou, že ona nemá autorská práva, jasně vyplývá, že má právnická práva. Studie ale upozorňovala také na to, že když nebylo nic udělené, že by tam mohl být velký otazník.“

Mucha dodal, že by se chtěl s radními raději domluvit, protože je to výhodnější pro obě strany, ale trpělivost mu pomalu dochází.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme