Muhammad Solich odletěl do Norska

Uzbecký disident a spisovatel Muhammad Solich odletěl do Norska, kde už dva roky žije v azylu. Potvrdila to mluvčí Svobodné Evropy/Rádio Svoboda Sonia Winterová. Právě na pozvání této stanice přijel Solich koncem minulého měsíce do Prahy, hned po příletu ho na ruzyňském letišti zatkla policie a umístila do vazby. Uzbecké úřady totiž žádaly prostřednictvím Interpolu o jeho vydání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muhammad Solich | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Pražský městský soud to ale v pátek odmítl. Podle Winterové si Norové přáli, aby Solichův odlet z Prahy nebyl z bezpečnostních důvodů oznamován dopředu.

Solich páteční rozhodnutí soudu přijal s úlevou. "Věřil jsem, že Česká republika je demokratický stát a že nedopustí, abych byl vydán do Uzbekistánu. To se také stalo, a tak tu mohu před vámi stát jako svobodný člověk".

"Chtěl bych poděkovat Rádiu Svobodná Evropa a také norskému státu, který mě v těžkých chvílích podpořil a stál za mnou. Také děkuji Václavu Havlovi, který se při mém propuštění na svobodu velmi angažoval".

Muhammad Solich z Uzbekistánu uprchl před režimem prezidenta Islama Karimova, nyní žije v Norsku, kde získal politický azyl. Podle odborníků by mu v případě vydání do vlasti mohla hrozit i smrt.

"Doufám, že můj případ vysvětlil lidem v České republice, jaká je situace v Uzbekistánu. Tisíce lidí jsou pronásledovány, mučeny ve vězení, a to za své myšlenky a politické přesvědčení".

Milan Kopp, Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme