Müllerová hledá peníze na sociální služby. Chce jednat s ministerstvem financí

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová chce jednat s vedením resortu financí o navýšení peněz pro poskytovatele sociálních služeb. Ti se obávají propouštění a následného zhoršení kvality péče. Ministerstvo práce má letos na dotace dostat o 360 milionů korun méně než loni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ludmila Müllerová

Ludmila Müllerová | Zdroj: ČTK

Poskytovatelům sociálních služeb by mělo připadnout šest miliard korun, žádají ale o půl miliardy více. Dost peněz pro ně nemají ani kraje a obce.

Asociace poskytovatelů sociálních služeb uvítala snahu ministerstva i snahu jednotlivých krajů zvýšit prostředky na sociální péči.

„My jsme věděli, že paní ministryně asi nemůže dát nic jiného než příslib, protože nemá někde v šuplíku připravenou půlmiliardu korun, nicméně alespoň ten příslib a naděje, že vnímá potřebu dofinancování, že si ji uvědomuje a že je připravena jednat s panem ministrem, je pro nás v tuto chvíli dostačující,“ okomentoval jednání prezident Asociace Jiří Horecký.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Petra Benešová informuje o výsledcích jednání Asociace poskytovatelů sociálních služeb s ministryní Müllerovou

Pokud by se nepodařilo vyjednat více peněz, skončit by podle něj muselo 250 zařízení a o práci by mohlo přijít až 2400 lidí. Hrozilo by také omezení ambulantní a terénní péče pro potřebné.

V loňském roce se prý ministerstvo podílelo na financování sociálních služeb z 26 procent, letos už jen z 20 až 21 procent. „Neklesá jenom ta částka stáních dotací, ale ještě částka takzvaných individuálních projektů, což je financování z evropských zdrojů,“ vysvětlil Horecký.

Vyplácí se i příspěvek na péči

Ministryně by situaci neviděla tak dramaticky. Upozornila, že rozhodně nechce žádná zařízení zavírat. „Velmi poctivě musím říci, že peníze, které jdou do sociálních služeb z ministerstva práce a sociálních věcí, jsou rok od roku vyšší,“ uvedla.

Nejedná se totiž jenom o dotace. Podle ní dostanou letos o miliardu korun více přímo klienti v rámci příspěvku na péči. Ministryně je připravená bavit se o možnostech lepšího využívání těchto prostředků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová z TOP 09 a prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký přiblížili průběh dnešní schůzky

Podle Horeckého sice peněz je hodně, jdou ale jinam, než by bylo k fungování sociálních služeb potřeba.

„Příspěvek na péči je kritizován od okamžiku jeho zavedení, od roku 2007, že se peníze nevrací do systému sociálních služeb nebo se vrací jenom v nějaké jedné třetině,“ říká.

Už loni poskytovatelé hrozili kvůli dotacím protesty, nakonec pro ně tehdejší ministr Jaromír Drábek našel v rezervách rezortu 140 milionů. Müllerová zatím sází hlavně na další jednání. Chce například zjistit, jak se reálná potřeba dotací liší od požadavků.

Ministerstvo má zatím rezervu zhruba 80 milionů korun. Ještě do konce dubna chce provést podrobnou analýzu sociální péče. V polovině roku by pak mohl úřad financování přehodnotit.

Martin Křížek, Petra Benešová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme